Ačkoliv táborská nádrž Jordán prošla před třemi lety odbahněním za více než 400 milionů korun, kvalita vody v ní je horší než před začátkem projektu. Příčinou situace je podle odborníků především nakládání s odpadními vodami v malých obcích výše v povodí, které obvykle nedisponují čistírnami a lidé nakládají s odpadními vodami neadekvátním způsobem. Vliv má i hospodaření v okolních rybnících v povodí. Informaci přinesla Česká televize.
Podle Jana Potužáka z vodohospodářské laboratoře Povodí Vltavy sledují experti množství živin ve vodě, především fosforu. Ten je zásadní pro možnost intenzivního šíření sinic.
Viditelnost pod hladinou se snížila ze čtyř metrů na metr a půl.
Jan Fišer z táborské radnice vidí největší problém v tom, že výstavbu čistíren v malých obcích nelze legislativně vymáhat. Nicméně předpokládá, že v budoucnosti se bude situace zlepšovat.
Jordán vznikl již v roce 1492 přehrazením Košínského potoka a je nejstarší přehradní nádrží u nás. Má rozlohu přes 51 hektarů a objem 3 miliony kubíků vody. Až do poloviny 19. století byl označován jako rybník, poté došlo ke změně názvu na nádrž.
Přehled ochrany osobních údajů
Tyto webové stránky používají soubory cookies, abychom vám mohli poskytnout co nejlepší uživatelský zážitek. Informace o souborech cookie se ukládají ve vašem prohlížeči a plní funkce, jako je rozpoznání, když se na naše webové stránky vrátíte, a pomáhají našemu týmu pochopit, které části webových stránek považujete za nejzajímavější a nejužitečnější.