SmVaK Ostrava investuj├ş pades├ít milion┼» korun do ├Üpravny vody Nov├í Ves

blank

V┬áMoravskoslezsk├ęm kraji byl zah├íjen v├Żznamn├Ż investi─Źn├ş projekt, kter├Ż zefektivn├ş zpracov├ín├ş kalu, jen┼ż vznik├í p┼Öi ├║prav─Ť surov├ę vody z┬án├ídr┼że ┼áance na pitnou vodu. Akce p┼Öinese sn├ş┼żen├ş provozn├şch n├íklad┼» se zpracov├ín├şm kalu p┼Öi procesu v├Żroby pitn├ę vody. Pomoci nov├ę technologie odvod┼łov├ín├ş kalu se tak├ę zmen┼í├ş negativn├ş dopady na ┼żivotn├ş prost┼Öed├ş, proto┼że se p┼Öi v├Żrob─Ť pitn├ę vody sn├ş┼ż├ş produkce odpadu.

├Üpravna vody Nov├í Ves u Fr├Żdlantu nad Ostravic├ş byla uvedena do provozu v┬ároce 1969. Do ├║pravny p┼Öit├ęk├í surov├í voda z┬ávodn├şho d├şla ┼áance v┬áBeskydech a je sou─Ź├íst├ş Ostravsk├ęho oblastn├şho vodovodu, kter├Ż je z├íkladn├şm v├Żrobn├şm a distribu─Źn├şm syst├ęmem zaji┼í┼ąuj├şc├şm dod├ívku pitn├ę vody v Moravskoslezsk├ęm kraji. O provoz ├║pravny se star├í vod├írensk├í spole─Źnost Severomoravsk├ę vodovody a kanalizace Ostrava. Pitnou vodou novovesk├í ├║pravna z├ísobuje 60 obc├ş a m─Ťst na Fr├Żdecko-M├şstecku, Karvinsku, Novoji─Ź├şnsku, ─Ź├íste─Źn─Ť Ostravsku a tak├ę v p┼Ö├şhrani─Źn├ş ─Ź├ísti Polska.

ÔÇ×P┼Öi ├║prav─Ť surov├ę vody na vodu pitnou doch├íz├ş k produkci kalov├ę vody. Ta vznik├í zejm├ęna p┼Öi regeneraci (pran├ş) p├şskov├Żch filtr┼». Ty slou┼ż├ş k zachycov├ín├ş nerozpu┼ít─Ťn├Żch l├ítek a sediment┼» vyskytuj├şc├şch se v povrchov├ę vod─Ť. Tato kalov├í voda se d├íle zpracov├ív├í a proch├íz├ş procesem odd─Ťlen├ş pevn├ę a kapaln├ę ─Ź├ísti,ÔÇť uv├íd├ş ┼Öeditel Ostravsk├ęho oblastn├şho vodovodu Ji┼Ö├ş Kom├şnek.

V┬ásou─Źasnosti je kal po sm├şsen├ş d├íle odvod┼łov├ín v┬ákomorov├ęm kalolisu. Strojn─Ť odvodn─Ťn├Ż kal je pak likvidov├ín. B─Ťhem rekonstrukce se opot┼Öebovan├Ż kalolis nahrad├ş odst┼Öedivkou a v├ípenn├Ż hydr├ít nahrad├ş pro zlep┼íen├ş odvodnitelnosti ni┼ż┼í├ş mno┼żstv├ş polymern├şho flokulantu. Se stavbou souvis├ş i rekonstrukce elektroinstalace budovy kalov├ęho hospod├í┼Östv├ş.

Podle gener├íln├şho ┼Öeditele SmVaK Ostrava Anatola P┼íeni─Źky bude projekt v┬áhodnot─Ť pades├íti milion┼» korun dokon─Źen v┬ároce 2018. Spole─Źnost ned├ívno dokon─Źila i modernizaci strojn─Ť-technologick├ęho za┼Ö├şzen├ş v ├Üpravn─Ť vody Podhrad├ş. Akce vy┼íla na sto t┼Öicet milion┼» korun.

├Üpravna vody Nov├í Ves pro┼íla za posledn├şch dvacet let hned ─Źty┼Ömi rekonstrukcemi. P┼Öed rokem 2000 bylo uvedeno do provozu za┼Ö├şzen├ş na v├Żrobu a d├ívkov├ín├ş oxidu chlori─Źit├ęho, kter├Ż m┼»┼że b├Żt d├ívkov├ín jak do surov├ę, tak i do upraven├ę vody. Modernizace prob─Ťhla i v┬áletech 2000 a 2002 a b─Ťhem posledn├ş v┬ároce 2009 bylo dopln─Ťno chlorov├ę hospod├í┼Östv├ş o instalaci zkr├íp─Ťc├ş jednotky pro p┼Ö├şpad ├║niku chloru ve skladu chloru.

 

Scroll to Top