Prameny, ze kterých čerpají vodu stovky obcí, vykazují extrémní sucho, varoval ministr ...

blank

Ačkoliv Česko zasáhly vydatné deště a lidé mohou mít pocit, že vody je dost, není tomu tak. Ve skutečnosti se rekordně otepluje a vody je málo. Uvedl to na konferenci ekologů ministr životního prostředí Richard Brabec.

„I odmítači globálního oteplování musí uznat, že těch posledních šestnáct let není normálních, kdy rok co rok jsou překonávány teplotní rekordy. Na konci dubna sice napadne sníh, a tak se možná někteří ptají: tak kde máte to globální oteplování? Právě je tady. Není totiž jen o momentální teplotě, ale je to o extremizaci počasí,“ uvedl.

Podle Brabce ministerstva životního prostředí a zemědělství mají různé scénáře na dalších třicet let, ale žádný nevypadá dobře. Hlavně ne pro zemědělce, kteří se budou potýkat s extrémním suchem.

„ČR je střechou Evropy. Všechna voda od nás odtéká, a náš úkol je ji v krajině udržet. Přestože teď prší a zdá se, že je vlhka dost, tak stovky zdrojů vody pro obce jsou na úrovni extrémního sucha. Obce budou v létě zase bez vlastní vody. Cíleně jsme sto let odvodňovali, ale vodní blahobyt skončil. Chápu předky, že měli pocit, že mokřadel je moc. Jde o milióny hektarů plochy, které se odvodnily. Jasně, v rybníku brambory nerostou, to chápu, ale vodu v krajině zadržovat musíme, to že jsme tak nečinili, je jedním z důsledků povodní a such,“ přemítal se ministr.

Česká republika spolupracuje intenzivně s izraelským vodním úřadem, který je podle Brabec světovou špičkou v hospodaření s vodou. „Připravili jsme nejen program Dešťovka, ale další programy na zadržování vody,“ konstatoval Brabec.

Scroll to Top