Mrazivým údolím Slavíče a po hřebeni Beskyd nad Morávkou

blank

Dnešní výlet za vodními krásami nás přivede k romantické údolní nádrži sevřené mohutnými a strmými beskydskými svahy, horskému potoku Slavíč, který si razí cestu příkrými srázy, ale i klidným horským údolím, nebo také na horský hřeben s panoramatickými výhledy na Beskydy i slovenské hory. Pocítíme také specifické mrazivé klima ranního horského údolí s příkrými srázy a protékající bystřinou.

A zjistíme, že Morávka může být řeka, přehrada, obec, hotel, hospoda i druh chleba. Obec Morávka leží pod masivem Moravskoslezských Beskyd, ale mimo hlavní turistické trasy, kde potkáte denně stovky lidí, jako jsou Pustevny, Radhošť nebo Lysá hora. První část našeho výletu navíc povede místy, kde počet turistů, které během ní potkáte, spočítáte na prstech jedné ruky. Změny se dočkáme až v polovině trasy. Jak jinak, u hospody. Pardon, horské chaty.

Nad obcí Morávka na Frýdecko-Místecku se nachází stejnojmenná údolní nádrž. Ta slouží jako zdroj pitné vody například pro Třinecko a Těšínsko. Ve správě ji má státní podnik Povodí Odry (více informací zde), vody z ní odebírá společnost Severomoravské vodovody a kanalizace Ostrava (více informací zde) a následně ji upravuje ve své úpravně vody ve Vyšních Lhotách na Frýdecko-Místecku (více informací zde). Veškeré informace o přehradě je možné najít zde.

Naše cesta začíná zhruba kilometr za hrází údolní nádrže u autobusové zastávky Údolí Slavíče na křižovatce modré turistické značky s naučnou stezkou Prameny Morávky. Poblíž tohoto bodu potok Slavíč končí svou pouť ve vodách Morávky.
Cesta vede po asfaltové cestičce proti proudu potoka, cestou budeme míjet ojedinělé chaty a chalupy. Stoupání je velmi mírné a cesta vede poměrně širokým údolím. Do oblasti mají povolený vjezd autem pouze ti, kteří disponují potřebným povolením.

Sklon stoupání se začne po zhruba 4,5 kilometrech mírně zvyšovat, stále je ale poměrně nenáročné. Slavíč si zde ale už razí cestu poměrně sevřeným údolím a jeho přítoky se do něj vlévají z příkrých koryt sevřených okolními svahy. Výlet v této části získává na romantičnosti. Po sedmi kilometrech chůze dorazíme na rozcestí, kde narazíme na další turistické značky, které na hřeben směřují z Těšínských Beskyd – Dolní Lomné, Košařisk nebo Bocanovic. A především se zvýší počet turistů hledajících občerstvení.
Po půl kilometru dojdeme k turistické chatě na Slavíči. Od počátku cesty jsme vystoupali čtyři sta výškových metrů. Kolářova chata na Slavíči má historii sahající do třicátých let dvacátého století, je v oblasti fenoménem a neztratila nic ze svého kouzla a romantičnosti. Více informací o chatě najdete zde. Při pěkném počasí je z louky před chatou krásný panoramatický výhled na hřeben Beskyd, ale i slovenských hor.

Od chaty nás čeká šest a půl kilometru dlouhé klesání nastoupených čtyř set metrů podél bystřin Nytrová a Skalka k autobusové zastávce Úspolka. Právě u ní se Skalka vlévá do říčky Morávka zhruba kilometr nad stejnojmennou přehradou.
Výlet je středně náročný, měří zhruba čtrnáct kilometrů, je potřeba vystoupat i klesnout přes čtyři sta výškových metrů. Doprava autobusem z Frýdku-Místku je v během víkendového dopoledne bezproblémová, cesta zpět odpoledne také.

Mapu výletního okruhu najdete zde.

Foto: Marek Síbrt

Scroll to Top