Richard Brabec: Opětovné využívání vody z domácností bude za 20 let zcela ...

blank

Ministr životního prostředí Richard Brabec v rozhovoru pro MF Dnes uvedl, že peníze investované do opatření, kterými lidé ušetří za pitnou vodu, se většinou vrátí až za delší dobu. Podle Brabce je voda v Česku relativně levná ve srovnání s tím, v jakých cenových relacích se pohybují úsporné technologie. Brabec také zdůraznil, že už dnes mohou české domácnosti ušetřit na platbách za vodu tisíce korun ročně. Rozhovor s ministrem životního prostředí vyšel v tištěné podobě 14. února v MF Dnes.

Připravované dotace mají vlastníkům domů pomoci vybudovat na zahradě nádrže na dešťovou vodu, aby s ní pak mohli zalévat či splachovat záchod. Dokonce mají pomoci zavést systém umožňující využívat vodu ze sprch či umyvadel. Máte spočítáno, kolik pitné by ušetřila takto vybavená domácnost?

Může to být až sto kubíků, tedy 100 tisíc litrů ročně, což při stávajících cenách může být úspora 7 až 10 tisíc korun ročně, a to není málo. Nicméně pro nás je nejdůležitější, že i dnes je v Česku mnoho míst, kde není nebo nemusí být voda vůbec, protože tam zkrátka vyschnou zdroje. A na ta se tímto dotačním programem zaměřujeme.

Nicméně je jasné, že lidé budou hledět na návratnost investice.

Dělali jsme si odhady a u toho nejjednoduššího řešení – tedy instalace nádrže na zahradě, do které lidé svedou dešťovou vodu na zalévání – je návratnost nějakých 18 let. S dotací by to byla poloviční doba. Ovšem v suchých oblastech, kde je kritický nedostatek vody už teď, nejde jen o ekonomiku, jde o to tu vodu vůbec mít.

Tam to chápu, ale pokud si představím obce, které jsou napojeny na vodárenskou síť, tak ekonomický faktor bude hrát kolikrát nejdůležitější roli. Když si doma nechám rozvést dvojité potrubí a osadím ho technologiemi na čištění, bude to asi pár desítek tisíc korun stát a v Česku stojí tisíc litrů vody průměrně něco málo přes osmdesát korun.

Já vím, nicméně tento systém si lidé hlavně v novostavbách pořizují i bez dotace. Prostě uvažují ekologicky. Uznávám, je to svým způsobem vizionářství, ale zase ne tak veliké, protože podle mě budou za dvacet či třicet let dvojité rozvody na pitnou a šedou vodu (přečištěná voda např. ze sprchy, umyvadla, myčky nádobí – pozn. red.) v novostavbách naprostým standardem a nikdo o tom vůbec nebude debatovat. Navíc čím větší bude poptávka po těchto technologiích, tím více bude klesat jejich cena, protože výrobci si budou konkurovat.

Jaké jsou provozní náklady takových úsporných systémů? Nejsou třeba srovnatelné s tím, kolik domácnost uspoří na pitné vodě?

Provozní náklady jsou minimální. Jde vlastně jen o čištění filtrů a nádrže a také o elektřinu na pohon čerpadla domácí vodárny. Měly by se vejít do tisícikoruny za rok.

Podívejme se na zmiňované nejjednodušší opatření – tedy nádrže na zalévání. Na státní peníze dosáhnou lidé, kteří žijí v oblastech, kam v létě musely vozit vodu cisterny. Ostatní mají smůlu?

Ti ostatní ale vodu mají. Vzhledem k tomu, že máme pro pilotní projekt omezené peníze, chceme na ten nejjednodušší a nejlevnější systém – o nějž bude asi největší zájem – přispět právě lidem, kteří v posledních letech opakovaně nemají vodu na zalévání.

Tedy vznikne seznam vybraných míst?

Podmínky nastavíme tak, aby si v této kategorii mohli požádat právě občané konkrétních obcí, které se chronicky potýkají s nedostatkem vody. Nemáme v tuto chvíli peníze, abychom pokryli celou republiku. Ostatně i v oblastech, kde obecně neměli s vodou problémy, jsou jednotlivé lokality s katastrofickým nedostatkem. V první fázi chceme přerozdělit sto milionů korun. Kdybychom měli deset miliard korun, tak uděláme kobercový nálet a dotace nabídneme všem. V takové situaci bohužel nejsme. Avšak o státní peníze na rozvody potrubí v domech, pomocí nichž lze splachovat záchod odpadní či dešťovou vodou, si budou moci požádat všichni bez ohledu na to, kde bydlí.

Není těch sto milionů málo?

Průměrná výše dotace, kterou jednotlivé projekty získají, je kolem 30 tisíc, takže jsme na nějakých 3 300 projektů. To je samozřejmě na území celého Česka málo, a proto bychom chtěli začít zejména v akutně ohrožených lokalitách. V prvních měsících po spuštění tohoto dotačního programu se ukáže, jaký je zájem. Pakliže by nebyl takový, budeme mít snahu program rozšířit i do dalších oblastí, kde třeba není situace tak vyhrocená. Navíc se samozřejmě pokusíme sehnat další peníze.

Richard Brabec působil několik let jako zastupitel Středočeského kraje, poslanec Poslanecké sněmovny a ministrem životního prostředí České republiky se stal v lednu 2014.

Scroll to Top