Údolím Magurky a Čeladenky mezi beskydskými velikány

Hlubokým osmikilometrovým údolím mezi mohutnými masivy beskydských velikánů Smrku a Kněhyně si razí od svého pramene na svazích Trojačky cestu horská říčka Čeladenka. Po sedmnácti kilometrech se vlévá u Frýdlantu nad Ostravicí do Ostravice.

Horní část toku je skvělým tipem na výlet ve všech ročních období. Putování může začít několik kilometrů nad obcí Čeladná v Podolánkách, jak se údolí jmenuje, u místa, kde se do Čeladenky vlévá Magurka. Tady je také možné zaparkovat auto. O 500 metrů výše začíná zákaz vjezdu.

Když vyrazíme podél horské bystřiny směrem do hor, po zhruba čtyřech kilometrech dorazíme k tradičnímu horskému hotelu Martinák (v současnosti přebudovanému v horské wellness centrum). Magurka vytváří malebná zákoutí horské bystřiny, která si razí cestu přes kamenné prahy pod prudkými skalnatými svahy údolí. Projdeme také kolem lokalit Ráztoky a Skuručena. Jde o typickou horskou zástavbu v minulosti sloužící pastevcům ovcí a dalšímu hospodaření. Právě v lokalitě Skuručena probíhá projekt, jehož cílem je udržovat druhovou pestrost na beskydských loukách práv prostřednictvím pravidelného spásání ploch ovcemi.

Z Martináku budeme pokračovat po červené turistické značce přes Mečovou a Kladnatou. Tady se při stoupání trochu zapotíme, ale otevře se nám krásný výhled na masiv Smrku a další vrcholy Beskyd s Lysou horou v pozadí. Pod vrcholem Kladnaté je několik studánek, ta na turistické značce s názvem Pod Osikovou je v současnosti pěkně upravena.

Ostatně pod vrcholem Kladnaté byla vyhlášena přírodní památka Grapy s rozmanitým prostředím rašelinišť, skalních útvarů a suťových svahů. Narazit můžeme na mloka nebo čolka.

Do údolí Čeladenky nás dovede z Kladnaté žlutá turistická značka, s níž se v něm kříží zelená. Čeladenku budeme provázet zhruba 200 metrů od jejího pramene. Malá bystřinka přibírá drobné přítoky a postupně nabírá při cestě mezi kamennými prahy, pod skalními útvary i kořeny stromů na síle. Putování podél ní je lemováno strmými beskydskými stráněmi.
Podél říčky je možné dojít až do Čeladné. Cestou budeme míjet roubenou kapli svatého Cyrila a Metoděje vybudovanou v Jurkovičově stylu architektem Roskou.

Foto: Marek Síbrt

Scroll to Top