Bývalá chemička u Marktredwitz dále znečišťuje Ohři rtutí

blank

Jak uvedl server irozhlas.cz, Karlovarský kraj chce vyvolat jednání s německou stranou o tom, jak zabránit kontaminaci řeky Ohře rtutí. Ta se totiž do přehrady Skalka u Chebu, ale i dál dostává z kontaminovaných pozemků na německé straně a dlouhodobě zhoršuje kvalitu vody na české straně. Média o tom informoval hejtman Petr Kulhánek.

„Desítky let dochází z kontaminovaného území v německém pohraničí ke splavování rtuti prostřednictví Ohře zejména do nádrže Skalka, kde se ročně usazuje kolem 15 kilogramů, ale při přívalových deštích až 50 kilogramů rtuti. A protože se situace ze strany Německa neřeší tak, jak by měla, aby se odstranil zdroj znečištění, tak chceme požádat ministerstvo životního prostředí, aby intervenovalo na mezinárodní úrovni, aby k tomuto splavování do budoucna nedocházelo,“ uvedl Kulhánek.

Krajský radní pro oblast životního prostředí Karel Jakobec sdělil, že rtuť pochází z bývalé chemické továrny u Marktredwitz, která fungovala od roku 1788 do roku 1985. Provoz postupně okolí kontaminoval. Rozsáhlá sanace a odstranění kontaminací sice proběhlo v roce 1997, ale rtuť zůstala v sedimentech v širším okolí a stále se dostává do toků a z nich dále do Ohře.

„Podařilo se nám na česko-bavorském společném výboru protlačit požadavky, aby se alespoň v pilotních úsecích použilo pevnější opevnění břehů, které by bránilo vymílání usazenin. To by mělo ukázat, jestli by šlo o účinné opatření, které by se pak mohlo použít v celé délce Reslavy na německé straně. Po mnoha letech je to první krok a je důležité, že se nějaké řešení odstartuje,“ řekl mluvčí Povodí Ohře Jan Svejkovský. Kraj chce v koordinaci s Povodím Ohře na dlouhodobý problém upozornit u na jednání přeshraniční komise pro hraniční vody. K zabývání se tématem vyzval také ministerstvo životního prostředí.

Scroll to Top