Dobřany opravily lanovou lávku přes Radbuzu

blank
Sedmitisícové Dobřany na Plzeňsku dokončily modernizaci lanové lávky přes Radbuzu, kterou kdysi postavili horníci jako zkratku k nedalekému dolu.

Podle starosty Dobřan Martina Sobotky (Aktivní Dobřany) se současné vedení města snažilo o rekonstrukci deset let. Lidé po zchátralé lávce chodili dále, ale opravovali ji dobrovolníci. Podle Sobotky už byl stav lávky nebezpečný. Stavba, která měla být podle plánu hotova již před Vánoci, vyšla na 800 000 korun.

Přibližně patnáctimetrovou lávku postavili horníci jako černou stavbu a chodili po ní zkratkou do bývalého dolu Dobré štěstí. Sobotka zároveň přiblížil, že bylo velmi složité získat pozemky. Řeka Radbuza, nad kterou lávka vede, pramení pro vrchem Lysá v nadmořské výšce 869 metrů nad mořem na Domažlicku. Soutokem se Mží vytváří řeku Berounku. Délka Radbuzy je 110 kilometrů.

Dobřany se řadí mezi nejstarší historická sídla na Plzeňsku. Z pravého břehu Radbuza přijímá v Dobřanské oblasti Dnešický potok, který vzniká u Přestavlk, jižně od Vstiše protéká rybníkem Kastelovým a ústí u Vstiše.

Zdroj, foto: plzen.cz

 

Scroll to Top