Souhlasné stanovisko SEA k Vlachovicím

blank
Zlínsku během sucha a povodní významně pomůže vodní dílo Vlachovice. Ministerstvo životního prostředí totiž vydalo souhlasné stanovisko SEA k aktualizovaným zásadám územního rozvoje kraje vymezující plochu pro stavbu nádrže. Dodávky vody a nadlepšování průtoků ve Vláře nádrž zabezpečí díky zásobnímu prostoru 23 milionů metrů krychlových. Celkový objem bude 29,1 milionu metrů krychlových.

„Nádrž Vlachovice, s dostatečným retenčním a zásobním prostorem, poskytne zásadní zázemí pro protipovodňovou ochranu regionu a pro zachování stabilních vodních zdrojů v období sucha. Zastupitelstvo Zlínského kraje má zelenou pro vymezení obou ploch v krajské územně plánovací dokumentaci,“ uvedl David Surý, vrchní ředitel sekce ochrany životního prostředí MŽP.

Vzhledem k tomu, že je velká pozornost věnována kvalitě vody přitékající do nádrže, musí mít obce v povodí vyřešené nakládání s odpadními vodami a jejich čištění. Povodí Moravy proto nyní zajišťuje projektovou přípravu splaškové kanalizace v obcích včetně čistíren odpadních vod, kanalizačních přivaděčů a jednotlivých přípojek.

98 % nemovitostí vyřešeno

Povodí Moravy pokračuje v projektové přípravě nádrže od roku 2022. „V současné době jsou dokončeny geodetické práce, před dokončením jsou inženýrsko-geologické průzkumy pro upřesnění technického řešení vodního díla a podklady pro vyhodnocení vlivu na životní prostředí,“ řekl v listopadu generální ředitel podniku Václav Gargulák. Podle informací Povodí Moravy je v současnosti vykoupeno či smluvně vyřešeno 98 % nemovitých věcí dotčených výstavbou.

Stavba s mezinárodním přesahem

„V rámci zpracovaných dokumentů, tedy vyhodnocení vlivů na udržitelný rozvoj území (VVURÚ) a posuzování vlivů koncepcí (proces SEA), včetně posouzení vlivu na chráněné území NATURA 2000, se na strategické úrovni podařilo identifikovat a ošetřit všechny předpokládané vlivy vymezovaných ploch na životní prostředí nebo veřejné zdraví. Stalo se tak na základě vyjádření dotčených subjektů z České republiky a vzhledem k možným vlivům přesahujícím státní hranice rovněž ze Slovenské republiky,“ stojí v tiskové zprávě ministerstva.

Deset klíčových oblastí

Pokud jde o oblast EIA (vyhodnocení vlivů na životní prostředí), tam ministerstvo stanovilo deset oblastí s dalšími dílčími specifikacemi, na které je vhodné se zaměřit při zpracování dokumentace. Požadavky se týkají zejména bilance vodních poměrů v oblasti, vlivů na biotu a biotopy, včetně migrace velkých savců, vlivů na CHKO Bílé Karpaty a evropsky významnou lokalitu Vlára, jako jednu z lokalit soustavy Natura 2000 a také vlivů na vodu a dotčené toky.

Scroll to Top