![blank](https://www.vodarenstvi.cz/wp-content/plugins/wp-fastest-cache-premium/pro/images/blank.gif)
Ústecký kraj informoval o tom, že po nočním zásahu hasičů v Litvínově došlo k mimořádné události na Bílém potoce.
„Hasební pěnou z likvidace požáru ethylenové jednotky v chemickém parku je znečištěna také řeka Bílina. Vodohospodáři havárii řeší přímo v terénu. V Bílině, kde je instalována norná stěna, byl již zaznamenán úhyn ryb,“ oznámil kraj.
V terénu jsou vodohospodáři z Povodí Ohře. Podnik navýšil odtok z jezu Jiřetín a z vodního díla Újezd. Odtoky z jezu budou podle možností postupně v průběhu dne navyšovány. Podle vodohospodářů je důležité, na kolik se podařilo koncentrace chemikálií v toku, tedy řece Bílině, naředit.
Havarijní zásah probíhá v koordinaci Hasičského záchranného sboru Ústeckého kraje, Povodí Ohře a České inspekce životního prostředí. Hejtman Richard Brabec poděkoval všem jednotkám za včasný zásah. Úřad je podle něj připraven maximálně spolupracovat při odstraňování následků.
Při podobných situacích má pomoc registr výpustí
V současnosti vzniká digitální registr výpustí, který poskytne odpověď na to, co a kdo vypouští do řek a potoků. Jeho vznik souvisí s novelou vodního zákona, která staví nová pravidla pro vyšší ochranu lidského zdraví a životního prostředí. Novela představuje komplexní legislativní řešení pro zneškodňování havárií u povrchových vod, zavádí kontinuální sledování vypouštěných odpadních vod od vybraných znečišťovatelů a zřizuje digitální registr, který postupně zahrne všechny výpusti ze zdrojů znečištění povrchových vod v délce více než 100 tisíc kilometrů
„Cílem schválené novely je především co nejlépe minimalizovat riziko havárií. Jen pro ilustraci, v letech 2013-2022 došlo k 2 107 haváriím v 966 případech se nepodařilo prokázat původ,“ řekl letos ministr životního prostředí Petr Hladík (KDU-ČSL). Novela dále říká, kdo při haváriích velí, kdo a jak má při nich postupovat.