Od 20. listopadu do konce ledna, kdy je v lesích méně turistů, podnik obnoví část porostů nad Brněnskou přehradou.
Plánované zpracování dříví záměrně nechali na zimu, kdy se snižuje riziko poškození půdy a v lesích je méně turistů. Vede tam řada turistických tras, například žlutá značená stezka nebo Via Czechia. „Postupně les prosvětlujeme a podporujeme tím přirozené zmlazení stromů,“ říká lesní správce Štěpán Pospíšil z Černé Hory. Místo bude označené informačními tabulemi a páskou.
Samotnou přehradu připravuje na zimní období Povodí Moravy. U vybraných nádržích, včetně té brněnské, vodohospodáři snižují hladiny. V Brněnské nádrži klesne voda o čtyři metry. Snižování hladin je před zimou každoročním koloritem. Hlavním důvodem je podle vodohospodářů zachycení či zpomalení jarních povodní, které bývají doprovázené táním sněhu v horských a podhorských oblastech.
„Od začátku listopadu postupně uvolňujeme zásobní prostory například v nádržích Jevišovice, Fryšták, Luhačovice či v Brněnské nádrži. To jsou díla, o kterých ze zkušeností víme, že průchod jarních vod může být velmi rychlý a že vzhledem k jejich poloze nebudeme mít problém s opětovným napuštěním. Naopak u vodárenských nádrží, jako jsou Vír, Koryčany nebo Vranov vyčkáváme a o předpouštění rozhodujeme operativně až podle aktuální hydrologické situace, zejména množství vody ve sněhu,“ popisuje generální ředitel Povodí Moravy Václav Gargulák.