Ministerstvo životního prostředí České republiky vyhovělo žádosti města a pomůže zmírnit povodňové škody, které zasáhly Ústřední čistírnu odpadních vod v Ostravě-Přívoze, čerpací stanice odpadních vod nebo část kanalizačních sítí.
„Požádali jsme stát o maximum možného, tedy o sto procent uznatelných nákladů k obnově povodní zasažené vodohospodářské infrastruktury, a ten poskytl finance přesahující 593,4 milionu korun v rekordně krátkém čase, vždyť od dne, kdy povodeň zalila část města, uplynuly teprve dva měsíce,“ konstatuje Aleš Boháč, náměstek primátora.
Velkou výhodou pomoci je podle Boháče fakt, že díky poskytnutým financím na povodněmi zasaženou infrastrukturu nebudou potřebné opravy konány na úkor jiných vodohospodářských staveb, které byly plánovány původně a jsou potřebné s ohledem například na stáří či technický stav kanalizace či vodovodů.
Bezpečný provoz vodohospodářské infrastruktury je pro Ostravu prioritou. Část infrastruktury je po povodních stále nefunkční, což má za následek vypouštění většiny splaškových vod do Odry a představuje to riziko vzniku vážných ekologických dopadů.
„Příslušné finance, tak rychle poskytnuté, jsou pro nás vítanou pomocí při odstraňování povodňových škod ve městě. Lze připomenout, že pokračuje například také obnova dvou domovů pro seniory zasažených povodní, která si vyžádá sto milionů korun. Další investice jsou zapotřebí v zasažených městských obvodech. Jsme proto velmi rádi za takto efektivní a rychlou finanční pomoc pro město,“ dodává Břetislav Riger, náměstek primátora.
V září skončila pod vodou skončila naprostá většina technologického zařízení ústřední čistírny jako elektromotory, kotelna, plynojem, automatika a další. Ačkoli voda pronikla do menších ostravských čistíren, tak už jsou v plném provozu.