Plzeň zná priority ve vodohospodářské oblasti

blank
Rada města odsouhlasila materiál, který stanoví priority ve vodohospodářské oblasti pro území města v nebližších letech. Dokument, který musí schválit zastupitelé, obsahuje osm klíčových záměrů, jež významně ovlivní chod Plzně a jsou nutné z ekonomického, sociálního i technického hlediska. Patří mezi ně například vodárenské soubory Ostrá Hůrka, Švabiny, Holý Vrch i Litice, retenční sběrač v Doudlevecké ulici, kanalizační sběrače A a B a kanalizace a vodovod Výsluní.

„Tímto máme jasně daný plán priorit v oblasti vodohospodářských staveb, a ten budeme postupně naplňovat. Moderní a zabezpečená infrastruktura je pro nás důležitou službou, díky níž zkvalitňujeme život Plzeňanů a budujeme nezávislost naší metropole. Také tímto dáváme vodárně jistotu investičních peněz, kdy jí od roku 2025 chceme alokací v rozpočtu garantovat vždy minimálně 100 milionů korun ročně na postupné naplňování strategie. Tím jí současně dáme větší jistotu pro plánování realizace větších investic,“ uvedl primátor Roman Zarzycký.

Generální záměry jsou v různém stádiu přípravy. „Dokument, který jsme odsouhlasili, popisuje u každého projektu jeho aktuální stav, předpokládané náklady, termíny realizace, rozsah dotčeného území, počty napojených obyvatel na novou infrastrukturu a podobně. Díky tomu například vidíme, že výstavba vodárenského souboru Ostrá Hůrka umožní nově napojit téměř 14 400 obyvatel, vodárenský soubor Švabiny a Holý Vrch zajistí infrastrukturu nově až pro 7 600 obyvatel a tak dále,“ řekl náměstek Pavel Bosák.

Velký důraz na dokument klade také generální ředitel Vodárny Plzeň Jiří Kozohorský. „U podstatné části akcí se zatím jedná o záměr, nikoliv projektovou přípravu. Výstavba technické vodohospodářské infrastruktury je ale tak složitým procesem, že potřebujeme mít strategii a přislib pravidelné alokace v rozpočtu, abychom mohli pracovat na postupném naplňování,“ řekl Kozohorský.

Vodárna Plzeň, která zajišťuje výrobu a dodávku pitné vody a odvádění a čištění odpadních vod pro téměř 230 tisíc obyvatel na Plzeňsku, se dlouhodobě spoléhá na základnu zkušených vodohospodářů. „Troufnu si tvrdit, že se náš obor dokáže v současnosti vypořádat s mnohým, protože se dokážeme opřít o pevnou základnu odborníků a zkušených pracovníků v oblasti vodního hospodářství, nicméně do budoucna bude jistě výzvou zaujmout, přitáhnout, a především vychovat další odpovědné generace pracovníků věnujících se našemu vodohospodářskému segmentu stavebnictví, a na to navázaných činností,“ přiblížila dříve pro vodarenstvi.cz vedoucí kanceláře generálního ředitele Barbora Beranová.

Scroll to Top