Výrazný narůst počtu zásahů na Slapech

blank
Vodní záchranáři na Slapech letos zasahovali ve 180 případech, je to meziročně o polovinu více. Záchranáři to připisují nebývale teplému létu a přemnožení vos, kvůli kterým na přehradě zasahovali téměř denně. ČTK o tom informuje mluvčí vodních záchranářů Daniel Vičan.

Na stanovišti Stará Živohošť bylo od 17. června do 1. září průměrně pět vodních záchranářů, kteří měli k dispozici dvě velké zásahové lodě, jeden skútr a jednu sanitku pro výjezdy v blízkém okolí základny. Na jeden den v sezoně připadalo v průměru 2,3 výjezdu. Nejčastějším problémem byl podle Vičana opět alkohol nebo skutečnost, že řada plavců křižuje dráhu plavidlům

Vodní záchranáři letos na Slapech zaznamenali i dvě úmrtí. V jednom případě šlo zdravotní problém staršího plavce, ve druhém o smrt ženy po pádu z vodního skútru. Záchranáři vyjížděli také k deseti případům přímého ohrožení života a 29 případům ohrožení zdraví. Celkově měli 150 zdravotnických zásahů, 28 technických zásahů a společně s hasiči uspořádali dvě prověřovací cvičení.

Vodní záchranářka přeplavala Vranov

Na bezpečnost u vody upozornila v posledních dnech přeplaváním Vranovské přehrady vodní záchranářka Jana Hrdová. Jen letos vyjížděli vodní záchranáři na Vranovskou přehradu téměř osmdesátkrát. Jeden plavec bohužel utonul.

Podle záchranné služby by měli lidé u vody trvale dohlížet na děti a být ostražití před konzumací alkoholu. Jezdci, kteří se plaví v motorových plavidlech, by měli mít na paměti, že plavci jsou mnohokrát špatně vidět. „Chovejme se u vody tak, aby v ní bylo bezpečně a aby se každý vrátil od ní domů, nebuďme vůči sobě lhostejní,“ vyzývají opakovaně záchranáři.

Vodní záchranáři působí během prázdnin na 18 základnách v celodenním režimu. V případě, že lidé potřebují pomoc u vody, mohou volat na tísňové linky, 112, 150 nebo 155, případně použít aplikaci Záchranka. Vodní záchranná služba ČČK je složkou integrovaného záchranného systému a její vyslání spadá do kompetence operačních středisek hasičů nebo zdravotnických záchranářů.

Při cestě k místu neštěstí mohou záchranáři používat sirénu. Služba byla založena v roce 1968. Je největší a nejstarší celostátní organizací věnující se vodní záchraně, záchranářskému sportu, vzdělávání, prevenci a dalším aktivitám spojeným s vodním prostředím a jejím okolím.

Scroll to Top