Za úhynem ryb v Moravské Dyji je odpadní voda

blank

Úhyn stovek ryb u Dačic na Moravské Dyji na Jindřichohradecku před dvěma týdny způsobila odpadní voda, nicméně zatím není jasné, jestli šlo o úmysl nebo nedbalost.

„Pokud by se jednalo úmyslný čin, následovalo by trestní oznámení. Kdyby se jednalo o neúmyslné vypuštění splaškových vod do řeky, řešili bychom to jako přestupek uložením pokuty,“ říká ČTK Lukáš Skořepa z odboru životního prostředí dačického městského úřadu. Výsledek příčin havárie vychází z analýzy odebrané vody. Ryby uhynuly na dvou až třech kilometrech Moravské Dyje. V řece zejména žijí plotice, cejni, candáti, štiky a někde i kapři.

Moravská Dyje je jedna ze zdrojnic řeky Dyje. Celková délka toku je 68,2 km a povodí má plochu 630 km². Řeka pramení několik kilometrů od Třešti na Vysočině a její tok směřuje po celé své délce převážně jižním směrem.

Protéká těmito obcemi a jejich částmi: Urbanov, Žatec, Radkov, Slaviboř, Černíč, Dačice, Janov, Nové Hobzí, Modletice, Písečné, pod kterou opouští území Moravy v nadmořské výšce 434 m. Na území Dolního Rakouska pak protéká obcemi Unter-Pertholz, Weikertschlag an der Thaya a Rakous, kde po soutoku s mohutnější Rakouskou Dyjí vzniká vlastní Dyje.

Největší havárie na řece v České republice se stala v roce 2020 na řece Bečvě, kdy tam uhynulo přes 39 tun ryb. Havárii podle rozhodnutí vsetínského okresního soudu způsobila rožnovská společnost Energoaqua. Trest ale firmě neuložil. Jelikož se podle soudu nepodařilo zjistit konkrétního viníka otravy, není za ni právnická osoba trestně odpovědná.

„Soud má za to, že Energoaqua způsobila havárii na řece Bečvě, ale nejedná se o trestný čin. Nepodařilo se zjistit, co se přesně stalo v této společnosti. Trestní odpovědnost právnické osoby není objektivní. Nedostačuje, že následek vznikl při provozní činnosti. Nepodařilo se zjistit, že společnost či fyzická osoba z této společnosti jednala protiprávně,“ vysvětlila loni soudkyně Ludmila Gerlová.

Scroll to Top