Studie řeší sucho na jižní Moravě, vznikne nový kanál?

blank

Jihomoravský kraj dlouhodobě bojuje se suchem, ministerstvo životního prostředí proto společně s ministerstvem zemědělství zpracují dvě studie. Jejich cílem je prozkoumat možnosti řešení a adaptace na klimatickou změnu a s tím související sucho v oblasti řeky Dyje. Ve hře je i propojení řek Dunaj a Dyje, které by do oblasti Jihomoravského kraje přivedlo více vody ze sousedního Rakouska.

Ministerstva navrhla vládě zpracování studie s názvem „Současné a očekávané trendy vodní bilance v povodí řeky Dyje a možnosti řešení“. Vláda návrh přijala. „Cílem této studie je prozkoumat možnosti řešení sucha v Jihomoravském kraji a přesně zjistit současný stav a očekávaný vývoj vodní bilance v povodí Dyje s ohledem na klimatické změny,“ uvedl ministr životního prostředí Petr Hladík. Boj proti suchu je podle Hladíka prioritou.

Ministerstvo životního prostředí proto připraví ekologickou studii, která se zaměří například na vliv nepůvodních a invazních druhů vyskytujících se v povodí Dunaje a posouzení možného ovlivnění ekosystému Dyje, a legislativně-právní, která bude zkoumat posouzení souladu s mezinárodně-právními závazky a dalšími klíčovými právními předpisy.

Ministerstvo zemědělství naopak zpracuje vodohospodářskou studii zahrnující například studie hydrologické a vodohospodářské bilance povodí Dyje s uvážením dlouhodobého vlivu klimatické změny na vodní bilanci. Zároveň proběhne analýza vlivu kanálu na distribuci vody pro pitné účely, ale také pro průmysl a zemědělské závlahy.

Pomůže voda z Rakouska?

„Jednou z možností řešení nepřiznivého stavu je přivedení povrchové vody z vodního toku Dunaj z Rakouska. Připravovaná studie zjistí, zda by vybudování kanálu představovalo správné a udržitelné řešení a poskytne komplexní analýzu. Jednalo by se o stavbu podobnou Baťovu kanálu, která by sloužila především k zavlažování nejsušších oblastí v Jihomoravském kraji,“ uvedl náměstek ministerstva zemědělství Radek Lanč.

Studie navazuje na strategický dokument vlády s názvem Koncepce ochrany před následky sucha pro území ČR na období 2023-2027, která uvádí jako jedno z možných opatření převody vody mezi povodími. Zlepšení stavu vody v povodí Dyje z povodí Dunaje by totiž přineslo posílení vodních zdrojů pro zásobování pitnou vodou v regionu, dostatek vody pro zlepšení stavu v Národním parku Podyjí, CHKO Soutok, pro přilehlé lužní lesy a zároveň dostatek vody pro závlahový systém Hustopečsko.

„Sucho na jižní Moravě je obrovský problém. Abychom ho zvládli vyřešit, potřebujeme, aby se zapojil i stát a některá řešení přesahují i hranice České republiky. Jsem rád, že jsme s vládou našli společnou řeč a hledáme konkrétní řešení, jak se suchem bojovat,“ doplnil jihomoravský hejtman Jan Grolich. Jihomoravský kraj problematiku aktivně komunikuje s Dolním Rakouskem.

Scroll to Top