V září má začít stavba přivaděče za 341 milionů korun, který dovede pitnou vodu z nově budované úpravny vody v Liberci – Machníně do oblasti Hrádku nad Nisou a Chrastavy.
Projekt, který připravuje Severočeská vodárenská společnost (SVS), má zajistit dostatek pitné vody pro obyvatele příhraničních oblastí ohrožených těžbou v hnědouhelném dole Turów v Polsku. Peníze na stavbu uvolní Liberecký kraj z Fondu Turów.
„Projekt řeší dostavbu přívodních řadů mezi Machnínem a Uhelnou a zkapacitnění vodojemu Chrastava – Svatý Ján, ze kterého se bude rozvádět pitná voda. Přivaděč bude sloužit mimo jiné pro zásobení právě budovaných vodovodů ve Václavicích a v Horním Vítkově. S tím souvisí rekonstrukce komunikace III/2712,“ říká krajský radní pro životní prostředí Václav Židek (Piráti).
SVS postaví více než deset kilometrů vodovodního potrubí a zhruba 2,5 kilometru zrekonstruuje. „Dotace z Fondu Turów je již schválena krajem, může být nakonec nižší. SVS totiž žádá ještě o dotaci ze Státního fondu Životní prostředí, o té zatím nebylo rozhodnuto. SVS požaduje od státu bezmála 168 miliónů korun. Pokud je získá, bude o tuto částku dotace z Fondu Turów ponížena,“ dodává Židek. Hotovo by mělo být v únoru 2027.
Například ve Václavicích začala dvouletá výstavba vodovodu před několika týdny. Projekt za zhruba 150 milionů korun zajistí zásobování obce, která je ohrožena ztrátou pitné vody vlivem pokračující těžby a rozšíření dolu. Na akci budou použity prostředky jak z Fondu Turów, tak ministerstva životního prostředí.
Fond Turów byl zřízen na začátku února 2022 usnesením Zastupitelstva Libereckého kraje na základě Dohody mezi Vládou České republiky a Vládou Polské republiky o spolupráci k řešení vlivů těžební činnosti v povrchovém hnědouhelném dole Turów. Díky prostředkům z fondu již Liberecký kraj podpořil vybudování nového vodovodu pro Václavice a Horní Vítkov a také rekonstrukci úpravny vody v Machníně.
Důl Turów zásobuje uhlím především sousední elektrárnu. Skupina PGE plánuje těžit uhlí až do roku 2045. Rozšíření těžby polská vláda v roce 2021 schválila bez ohledu na námitky české a německé strany. Česko se proto obrátilo na Soudní dvůr Evropské unie, také z obav ze ztráty zdrojů pitné vody, hlučnosti a prašnosti.
Foto: budování vodovodu ve Václavicích