Račí mor ve Žďárských vrších

blank

Podle Agentury ochrany přírody a krajiny ČR (AOPK ČR) se naplnily prognózy odborníků, že račím morem jsou ohroženy lokality s výskytem raka říčního ve vzdálenosti do dvaceti kilometrů od místa dřívějšího výskytu nákazy.

Dvě ohniska račího moru byla objevena ve východní části Kraje Vysočina v červnu, na potoce Nedvědička u obce Věžná a na Chlébském potoce v obci Chlébské. Na konci července byl račí mor hlášený na potoce Bobrůvka u Nového Města na Moravě.

Krajská veterinární správa ve spolupráci s Agenturou ochrany přírody a krajiny ČR jednak odebrala vzorky uhynulých raků, jednak po potvrzení nákazy vydala na všechny tři toky mimořádné veterinární opatření s cílem minimalizovat riziko rozšiřování dále.

Ochranné pásmo je vymezené od bezejmenného přítoku Bobrůvky pod silnicí spojující Vlachovice s Rokytnem pod obec Petrovice, kde se do Bobrůvky vlévá Slavkovický potok. Zde jsou umístěny varovné tabulky s informacemi o nákaze a o uvedených opatřeních.

Zdrojem moru jsou podle informací (AOPK ČR) nepůvodní druhy raků ze Severní Ameriky. V CHKO Žďárské vrchy račí mor ohrožuje především kriticky ohroženého raka říčního. K šíření nemoci může nicméně neúmyslně přispívat také veřejnost, která raky zachraňuje z vyschlých potoků a přesunuje je jinam. Omylem přesunuje také americké raky a nákaza se může šířit dále.

CHKO se rozkládá na pomezí Pardubického kraje a kraje Vysočina, přibližně mezi městy Hlinsko, Přibyslav, Žďár nad Sázavou, Nové Město na Moravě a Polička. Její rozloha je přes 700 kilometrů čtverečních, byla vyhlášena v roce 1970. Na severozápadě na ni navazuje Chráněná krajinná oblast Železné hory.

Pramení zde řada českých a moravských řek (Sázava, Chrudimka, Doubrava, Svratka a Oslava) a prostírá se tu několik rybničních soustav, největší rybníky jsou Velké Dářko, Veselský rybník, Matějovský rybník, rybníky Řeka a Medlov. Správa sídlí ve Žďáru nad Sázavou.

Scroll to Top