Oblíbený turistický cíl v Krkonoších, pramen Labe, vyschnul. Jak informuje například Česká televize, nedostatku vody na horách přispěla také zima, kdy bylo v Krkonoších méně sněhu než obvykle. Na hřebenech hor nicméně chybí voda dlouhodobě.
„Tento problém začal na konci května. Vždycky se tady fenka napila a šli jsme dál, ale teď musíme nosit vodu na zádech, protože žádná není,“ cituje ČT ředitele Labské boudy Aleše Hnízda. Pramen Labe s oblibou navštěvují lidé z Česka, Polska i Německa.
Na hřebenech Krkonoš dlouhodobě chybí povrchová i podzemní voda. „Když prší, tak rašelina nasává vodu a nepouští ji tolik ven,“ vysvětluje náměstek ředitele Správy Krkonošského národního parku (KRNAP) Václav Jansa. Správci parku proto staví zábrany, aby zadržovaly vodu zejména v místech, kde dříve lesníci budovali meliorace. „Jsou neuvěřitelným zdrojem biodiversity, takže proto se snažíme rašeliniště a mokřadní systémy obnovit,“ doplňuje Jansa.
Pramen Labe vyvěrá na Labské louce ležící v těsné blízkosti státní hranice s Polskem. Místem prochází Česká cesta a je zde rozcestník turistických tras. K prameni se turisté mohou vydat z Horních Míseček nedaleko Špindlerova Mlýna. Přes svah Medvědín se následně vystoupá až k Vrbatově boudě, dále směrem k Pančavskému vodopádu, který je jedním z nejpůsobivějších krkonošských vodopádů vůbec. Leží zhruba kilometr jižně od Labské boudy, na Pančavském potoce.
Říčka Pančava zde překonává příkrou stěnu Labského dolu, vysokou 248 metrů, což je rekordní výškový údaj mezi všemi českými vodopády. U vodopádu je také Ambrožova vyhlídka, ze které je výhled na Labský důl, Labské jámy, Kozí hřbety, Kotel a Lysou horu.
Zdroj: ČT, kudyznudy.cz