Nejlepší podmínky ke koupání nabízí Kypr

blank

Česko je v eurounijním srovnání kvality vody ke koupání na 14. příčce, zlepšení pomáhají zatopené lomy s čistou vodou.

V EU lze zcela bezpečně plavat v 85 % vodních ploch, a to přesto, že mnohé z nich trápí různé formy znečištění, uvádí analýza projektu Evropa v datech. Výzkumníci se při zkoumání vody věnují i mikroplastům a lékům. Při posuzování kvality vody v České republiky ale u 90 % kontrolovaných ploch narazili na farmaka. Situaci v každém případě pomáhají nově zatopené lomy jako jezera Milada, Barbora či Most v Ústeckém kraji.

Nejhůře u nás dopadl Bílovecký rybník na Ostravsku a lipenská pláž Horní Planá. K udržení vody částečně pomůže zamýšlená instalace plovoucích solárních panelů. Ty totiž zastíní hladinu, a tím sníží výpar. „Pokud jde o velké povrchové lomy po těžbě uhlí, zatopené jámy mají u nás velmi dobrou kvalitu, o čemž nejlépe svědčí velká průhlednost vody i v letním období. Výjimkou je v některých případech vyšší koncentrace rozpuštěných látek, zejména síranů. V současné míře to není problém ani pro biodiverzitu, ani pro rekreační využití,“ říká hydrobiolog Ivo Přikryl z výzkumné neziskové organizace ENKI.

Voda v zatopených lomech navíc poslouží ke koupání i výrobě elektřiny. Takové napuštění bude využito také pro Komořanské jezero, které vznikne zatopením Lomu ČSA. „Budoucí jezero na dně zbytkové jámy Lomu ČSA má potenciál stát se rezervoárem kvalitní vody pro region. Jeho výhodou je způsob napouštění jezera pouze přirozenými zdroji bez využití umělého převodu vod například z dalších toků. Takto vytvořené jezero bude mít vyrovnanou hladinu bez budoucích nákladů na dopouštění při odparech, s jakými se potýká například právě jezero Most,“ informuje Petr Urban, hydrolog ze skupiny Sev.en Česká energie.

V Evropě po Kypru dopadlo nejlépe Řecko a Chorvatsko. Nejhorší podmínky má podle analýzy Albánie. V EU se nachází zhruba 20 000 koupacích ploch. „Ačkoli můžeme vodu většinou považovat za bezpečnou z hlediska koupání, stále zůstává poměrně znečištěná, a to například dusičnany či mikroplasty. Situaci navíc zhoršuje zvyšující se teplota v kombinaci se stále častějšími přívalovými dešti,“ doplňuje analytik Evropy v datech Milan Mařík.

Scroll to Top