Ačkoliv je Warleighský jez na řece Avoně v jižní Anglii oblíbeným místem pro koupání, bývá řeka často znečištěná bakteriemi a dalšími škodlivinami.
Kvalitu vody v jezu nyní kontroluje umělá inteligence. Jak uvádí Česká televize, údaje ze senzorů AI vyhodnocuje v reálném čase. Podle informací ČT ji vývojáři z britského start-upu UnifAI Technology plánují nasazovat u stále více řek a pláží. Doposud se bakterie hlídaly prostřednictvím odběru vzorků a rozborem v laboratoři. Postup byl nicméně podle obchodního ředitele start-upu UnifAI Technology Dana Bylese nedostatečný.
„Vezme se vzorek, odveze se do laboratoře a za tři dny vám oznámí, že minulý čtvrtek jste se neměli koupat. A to prostě nestačí,“ cituje ČT Bylese. Senzory měří například pH, teplotu, obsah kyslíku a amoniaku. Al se navíc dokázala dávat získaná data do souvislosti se zjištěnými hodnotami nebezpečných bakterií a upozorní na ně v aplikaci.
Vodárenský sektor v krizi
Za nevalnou kvalitou vody v mnoha případech stojí krize anglického vodárenského sektoru. Jak dále uvádí ČT, soukromé společnosti orientované na zisk totiž neinvestovaly dostatečně do infrastruktury a po stále častějších průtržích mračen přetékají nezpracované přebytky odpadních vod do řek a moří.
Britský regulační úřad Ofwat proto podnikl bezprecedentní krok a zavedl zvláštní opatření vůči největšímu vodárenskému podniku Thames Water, který se snaží získat nové finanční prostředky od investorů, aby podpořil svoji budoucnost.
Vodárny Thames Water tak budou pod zvýšenou kontrolou. Musí totiž přehodnotit další plány ohledně zlepšení provozní výkonnosti, dodávek a finanční odolnosti. Ofwat, který reguluje vodohospodářské firmy v Anglii a Walesu, již schválil společnosti investice 16,9 miliardy liber (509,6 miliardy Kč) do zlepšení služeb pro zákazníky a životního prostředí.
Ofwat rovněž povolil vodárnám v dalších pěti letech zvýšit v průměru účty zákazníků o 99 liber ročně. Společnost Thames Water, která poskytuje vodohospodářské služby pro Londýn a jižní Anglii, chtěla poplatky zvýšit dvakrát tolik.
Vodárny jsou dlouhodobě v krizi, zásobují ale 16 milionů obyvatel Anglie. Nedoplatky za poslední dvě desetiletí narostly. Čistý dluh za rok do konce března činil 15,2 miliardy liber. Společnost se chce vyhnout krachu nebo znárodnění.