Kolem jezera Gardno s Baltem na dohled

blank

Polsko a Balt se v posledních letech staly oblíbenou prázdninovou destinací pro české dovolenkáře. Ti míří především do známých center, jako jsou Trojměstí, Hel, Łeba nebo Ustka. Právě mezi dvěma posledně jmenovanými městy leží na pobřeží Baltského moře malý přístav Rowy. Jeho okraj lemuje svou západní hranicí Słowiński park narodowy. Cesta do městečka z Gdaňsku trvá zhruba hodinu a půl.

V původně malé rybářské osadě vznikla v uplynulých desetiletí řada turistických a prázdninových resortů, takže sehnat ubytování není problém. Ačkoliv člověk zvyklý spíše na klid může mít pocit, že je v ulicích s blížícím se mořem a plážemi lidí poměrně hodně, atmosféra je místy spíše pouťová, podle místních je letošní sezóna slabá. A to z toho důvodu, že pobřeží v uplynulých letech výrazně podražilo. To návštěvníkům zvyklým na aktuální cenovou hladinu v České republice nepřijde jako zásadní problém, pro Poláky to však je jinak. Řada z nich tak letos v létě prý nahradila svůj milovaný Balt za Turecko nebo Bulharsko.

Rowy nabízejí po obou stranách od vstupu do přístavu rozlehlé písečné pláže. Na pravé straně se rozkládají na hranici zmiňovaného přírodního parku, je proto dodržovat některá opatření. K moři například nemůžete s pejskem. Při vstupu do národního parku, kde je v blízkosti Rowy vybudovaná síť cyklostezek, kterou lze projet bez problémů prakticky celý národní park, se platí vstupné. Jde o novinku několika posledních let, předtím bylo vstupné vyžadováno pouze pro nejatraktivnější a nejnavštěvovanější lokalitu – písečné duny u Łeby.

V blízkosti obce leží rozlehlé jezero Gardno. Vodu do něj přivádí řeka Łupawa, která ji následně odvádí přes rybářský přístav do Baltu. V minulosti byl také vybudován kanál mezi Gardnem a větším jezerem Łebsko na východě. Jezero je možné obejít pěšky nebo objet na kole. V okolí je síť dobře udržovaných cyklostezek, kolo si lze půjčit na několika místech v obci za zhruba 50 zlotých na den. Celá trasa s rovinatým charakterem měří necelých 24 kilometrů.
První část vede v blízkosti severního břehu jezera borovicovým lesem, který odděluje jezero a moře. Fakticky jde o bariéru tvořenou písečnými dunami, které jsou čas od času odhalené a tvoří unikátní místa především díky výskytu vzácných rostlin. Několik míst určitě stojí za krátkou zastávku. V Severní zátoce na severovýchodní hranici vodní plochy se cyklostezka stáčí k jihu a opouští les. Po jedné straně vidíme plochy využívané pro extenzivní zemědělství, na straně druhé rozlehlé podmáčené plochy a systém kanálů směřujících k vodní ploše i od ní.

Několik set metrů za systémem kanálů a vyhlídkovou pozorovatelnou přejedeme most přes Łupawu, která se zde do jezera poté, kdy její vody protečou podmáčenými loukami, vlévá. Následně dorazíme do obce Gardna Wielka, kde je možné se občerstvit.
Cyklostezka pokračuje dál na západ po silnici několik set metrů od vodní plochy, která na nás bude prosvítat přes stromy. Za obcí Wysoka silnici opustíme a přiblížíme se k hladině u Retowa. Za malou osadou Łódki vede cyklostezka rozlehlými loukami v blízkosti jezera. Krajina je malebná a dýchá klidem. Předtím, než dojedeme k vyhlídkové věži na břehu jezera, projedeme kolem další z vodáren. Těch je v okolí vodní plochy několik – ať již historických, nebo moderních. Slouží jako zdroj vody pro přilehlé obce. A působí jako zajímavá dominanta krajiny.
Na vyhlídkovou věž je vstup zakázán, přitom se její stav jeví stabilní. Neříkáme nic… výhledy z ní jsou na vodní hladinu a okolní úchvatnou krajinu jistě krásné… Cyklostezka nás dále kolem další z vodáren – tentokrát historické – dovede borovicovým lesem zpět do obce Rowy. Trasa je zde.

Foto: Marek Síbrt

blank blank

blank blank

blank blank

blankblank

blank blank

blank blank

blank blank

 

Scroll to Top