Krajinou ticha u Stříbřece na Třeboňsku

blank

Jižně od malebné obce Stříbřec mezi Chlumem u Třeboně a Třeboní vytváří Nová řeka, která vznikla před několika staletími, aby odváděla v případě povodní a vydatných srážek vodu z Lužnice do povodí Nežárky, a chránila tak hráz krále rybníků – Rožmberka, a aby zásobovala rybníky podél jejího toku, úchvatná panoramata. Ta si nijak nezadají s jezerní krajinou Pobaltí nebo východu Polska.
Pod Stříbřecem se voda z kanálu vybudovaného Jakubem Krčínem na konci šestnáctého století při srážkách rozlévá do přilehlých podmáčených luk, zároveň zde napájí řadu větších i menších rybníků. Vznikají zde slepá ramena a malé vodní plochy navazující na podmáčené prostory.
Z nich nejrozlehlejší je Novořecký rybník, u Stříbřece jich najdeme ale více – například Bajgárek, Vladimír nebo Nový budínský rybník.
Chceme-li se vydat západně směrem k Třeboni, můžeme pár set metrů před Stříbřeckým mostem odbočit po vyšlapané stezce kolem malých rybníčků Starý spálený a Čekal. Oproti rozlehlým rybníkům s moderní rybářskou infrastrukturou vedoucí k vyšší efektivitě hospodaření se zde přesuneme atmosférou naprosto jinam. Čas zde plyne pomalu, voda i okolní vegetace a ptactvo s dalšími živočichy většinou překvapíme a vyrušíme jako nečekaní návštěvníci z jejich klidu. Zde na davy především cykloturistů jako na hlavních trasách v regionu nenatrefíme. Poté, kdy znovu narazíme na červenou turistickou značku, se rozhodneme, zda po ní budeme pokračovat mezi rybníky Ženich a Nový Vdovec a do Třeboně, nebo budeme pokračovat po silničce do Staré Hlíny. O putování od ní k Rožmberku jsme psali například zde.

Foto: Marek Síbrt

blank blank

 

blank blank

blank blank

blank blank

blank blank

blank blank

Scroll to Top