3,7 milionu za černé odběry v Praze

blank

Pražské vodovody a kanalizace (PVK) v roce 2023 nafakturovaly za nelegální odběr pitné vody a černou produkci odpadních 3,7 milionu. Firma předloni evidovala 276 černých odběrů, minulý rok to bylo 298. Z celkových 169 případů nelegální produkce odpadních vod pracovníci PVK prokázali 99 procent.

„V drtivé většině případů se jednalo o nepřihlášenou kanalizační přípojku a přímé napojení do revizní šachty,“ říká mluvčí Tomáš Mrázek. PVK u černých odběrů prošetřily 129 případů a podařilo se jich prokázat 100. Nejčastěji se vyskytovala neoprávněná manipulace s vodoměrem (63 %), neměřená odbočka před vodoměrem (21 %) a neevidovaná vodovodní přípojka (9 %). Vodaři vytipovávají potenciální černé odběry kontrolou odběrných míst z vlastní databáze.

Pokud stávající smlouva na vodné neobsahuje ujednání o odvádění odpadních, resp. srážkových vod kanalizací pro veřejnou potřebu, provedou v nemovitosti kontrolu. Firma také kontroluje objekty, které nejsou v její databázi (jedná se o vlastní studně) s ohledem na napojení do veřejné kanalizace. V případě soukromých objektů PVK vstupují vždy za přítomnosti vlastníka. Vodaři pak na základě přešetření stanoví výši způsobené škody.

V případě, že nelze objektivně zjistit dobu užívání, ani ji stanovit pomocí stavebních úřadů nebo dodavatelských společností a užívání nemovitosti trvá delší dobu, dobu trvání neoprávněného odběru či neoprávněného vypouštění stanoví PVK v souladu s občanským zákoníkem a zpravidla fakturují náhradu škody za dobu tří let před datem zjištění neoprávněného odběru či neoprávněného vypouštění. Vodárny dnes provozují vodovodní síť v délce 3 710 kilometrů, délka vodovodních přípojek činí 892 kilometrů. Kanalizační síť měří 3 904 kilometrům, délka kanalizačních přípojek dosahuje 1 027 kilometrů.

Stále více odběratelů PVK také využívá dálkové odečty spotřeby vody, jednoduchou a bezpečnou formu kontroly nad svým vodoměrem. Pražské vodovody a kanalizace měly tímto způsobem osazeno 17 138 vodoměrů, což je meziročně nárůst o 15 procent. V roce 2012 jich bylo pouhých 157 kusů. „Zákazník má možnost sledovat spotřebu vody v reálném čase a v případě nějakých nesrovnalostí může ihned reagovat,“ vysvětluje Mrázek. Typickými uživateli tohoto systému jsou bytová družstva či velkoodběratelé. PVK dálkový odečet také nasazují v místech, kde jsou nebezpečné šachty, ve kterých hrozí neúnosné poškození zdraví zaměstnanců.

Scroll to Top