Hrádek nad Nisou přestaví hasičskou nádrž na biotop

blank

Severočeský Hrádek nad Nisou plánuje ze zchátralé hasičské nádrže na Dolním Sedle vybudovat biotop s vodní plochou a odpočinkovými zónami. Město s necelými sedmi tisíci obyvateli bude na projekt za 4,9 milionu korun čerpat dotaci z Fondu malých projektů Turów. Hrádek by měl přispět 2,5 miliony.

Požární nádrž je ve velmi špatném technickém stavu, voda z ní prosakuje do okolí. „Celé okolí nádrže je velmi neutěšené. Dno rybníka je zanesené letitými nánosy bahna, které se budou muset odtěžit,“ říká za město Jana Davidová.

Levostranný přítok Lužické Nisy na Dolním Sedle projde kompletní revitalizací. Firma nádrž odbahní a pokácí tři vzrostlé stromy. Největší má obvod kmene 123 centimetrů. Místo nich se vysází stromy nové.

„V nejhlubší části rybníka budou dvě mola. Jsou navržená jako nosná ocelová konstrukce s dřevěnou terasovou plochou,“ upřesňuje Davidová. Jedná se o hlavní zásah do stávající nádrže, kdy se zhruba jedna její třetina změní tak, že vznikne oddělená mělčina s hloubku do 65 centimetrů.

Biotop přispěje k zádrži vody v krajině, více se díky úpravám přiblíží přírodnímu prostředí, ve kterém se nachází, a bude sloužit jako přirozené prostředí pro drobné vodní živočichy a rostliny. S dokončením prací se počítá v roce 2026.

Scroll to Top