Písčité pláže jižních Čech

blank

Šest pískoven na jihu od Veselí nad Lužnicí na Táborsku, které po ukončení těžby postupně zaplavila voda, představuje jednu z nejoblíbenějších lokalit pro koupání v jižních Čechách. Jedná se ale o oblast, která stojí za návštěvu i v jiné části roku, jako tomu bylo například loni během teplých dnů v samém konci roku. V tomto období se staly vodní plochy místem, které obsadili rybáři.

Oblast je z Veselí nad Lužnicí skvěle přístupná autem, nebo pěšky, kdy je možné všechny vodní plochy po značených trasách obejít ze severu. Kdo cestuje z Veselí směrem na Třeboň, může zastavit u Horusického rybníka ze západní strany lokality a vyrazit na výlet odsud.

Z Veselí nad Lužnicí vede k severnímu okraji vodního království žlutá turistická značka, je sem také možné dojet autem. Nejsevernější část tvoří vodní plochy Jezero Veselí I. a Jezero Veselí II., které jsou vyhledávaným místem především pro rybáře, během léta pak také pro ty, kteří chtějí mít více klidu a soukromí než v centrální části oblasti. Tu tvoří Vlkovská pískovna. Ta je se čtyřiceti hektary nejrozlehlejší z pískoven. Vznikla jako pozůstatek těžby písku v letech 1952-1986. Vede kolem ní naučná stezka, jméno nese podle stejnojmenné obce na jihovýchodě od pískovny. I během zimní procházky je patrné, že turistická infrastruktura v podobě stánků s občerstvením, upravenými písečnými plážemi nebo lokalitami pro vodní sporty, jako je například windsurfing, vznikly na východním břehu. Západní břeh v podobě malých písečných ploch slouží spíše rybářům, případně těm, kdo vyžadují více soukromí, a nepotřebují mít turistickou infrastrukturu v bezprostřední blízkosti.

Při výletu po Naučné stezce Veselské pískovny narazíme v jižní části v bezprostřední blízkosti vody na přírodní rezervaci Písečný přesyp u Vlkova. Tato evropsky významná lokalita představuje písečnou plochu vystupující čtyři až šest metrů na okolní terén. Jedná se o jedno z mála míst u nás, kde se vyskytují váté písky nepokryté vegetací. Nezpevněný písčitý materiál vytváří duny a lokalita je domovem pro některé druhy pískomilného hmyzu a chráněné rostliny. Problémem zůstává přenos půdních částic z okolních polí a zarůstání plochy. Proto jsou náletové dřeviny likvidovány a jejich opad, který na druhou stranu písčitou plochu odděluje od okolí, odstraňován. Místo je zde.

V západní části odděluje Vlkovskou pískovnu od Horusických jezer řeka Lužnice. Ta mezi jezery směřuje k severu do Veselí, kde se do ní vlévá Nežárka. Na jihu vede přes Lužnici lávka, kde se výletník může rozhodnout, zda bude pokračovat po naučné stezce dále v blízkosti Vlkovské pískovny do její severní části a zpět na začátek okruhu. Trasa je zde.

Kdo má energii na delší výlet, případně přišel pěšky z Veselí může lávku přejít, napojit se na zelenou turistickou trasu a pokračovat po západním břehu Horusických pískoven. U té nejsevernější stále probíhá těžba písku a prodej kameniva a dalších stavebních materiálů. Je zde vybudováno také občerstvení. Fakticky se zde ocitáme několik desítek metrů od hráze Horusického rybníka. Stezka vede dále na sever a v jednom místě ji překročíme tam, kde končí svou pouť Zlatá stoka, která se zde vlévá do Lužnice. Nejdelší trasa okruhu je zde.

Oblast Veselských pískoven je skvělým tipem na výlet v jakékoliv části roku. Mimo turistickou sezónu na návštěvníky dýchne klidem všudypřítomné vody omývající písečné břehy a krásnými okolními lesy.

Foto: Marek Síbrt

 

blank blank

blank blank

blank blank

blank blank

blank blank

blank blank

Scroll to Top