Sucho na 98 % území ČR

blank

Některý z pěti stupňů sucha platí na 98 procentech území, pod normálním stavem jsou povrchové i podzemní vody, vysychají proto řeky a potoky, někde už z nich lidé nesmí odebírat vodu. Uvádí to data projektu Intersucho. Tématem se zabýval Český rozhlas.

Voda chybí například ve Střižovickém rybníku nedaleko Ústí nad Labem, dále také v Tučapech na Táborsku a kvůli suchu je uzavřená i plavební komora Kořensko u Týna nad Vltavou. Kvůli klesající hladině toků úřady v České Lípě a Novém Boru zakázaly odběr povrchové vody z řek a potoků. „Jde především o to, že na toky jsou navázané ekosystémy, a pokud by se snížil průtok, tak by mohlo dojít k jejich ohrožení,“ vysvětlila mluvčí českolipské radnice Kristýna Kňákal Brožová.

Omezení na řadě míst Česka

K podobnému opatření přistoupily úřady na Olomoucku a Šternbersku. „Prosím všechny obyvatele našeho kraje, aby vodou šetřili. Většina řek hlásí stav sucha. Tuto kritickou situaci bychom neměli zhoršovat, ale naopak se trochu omezit, než se počasí a srážkové úhrny vrátí do normálu,“ apeloval hejtman Olomouckého kraje Josef Suchánek. V praxi to znamená, že lidé musí upustit od čerpání vody z potoků například na zálivku zahrádky, dopouštění bazénů, mytí aut a podobně. Omezení zatím přijala města Šternberk a Olomouc včetně všech dalších obcí, které spadají do správní působnosti uvedených měst.

O pitnou vodu nemusí být obavy

Český rozhlas dále uvedl, že podle hydrologů se stav sucha jen tak nezlepší. Na podstatné části území Česka jsou totiž nízko hladiny podzemních vod. „Problém je, že ve vegetačním období je většina srážek efektivně zachycena vegetací,“ připomenul koordinátor projektu Intersucho Miroslav Trnka. Češi se však nemusí obávat nedostatku pitné vody, které je ve zdrojích dostatek.

Stát také finančně podporuje propojování vodárenských soustav. To plánuje například Vysočina a Jihomoravský kraj. Propojené by měly být nádrže, ale také vodovody některých obcí a měst. Počítá se s propojením soustav v povodí Dyje. V roce 2021 oba kraje podepsaly memorandum. „Jedná se hlavně o to, aby do budoucna bylo možné zásobovat pitnou vodou jedno místo nebo jednu lokalitu z více různých zdrojů,“ vysvětlila mluvčí Vodárenské akciové společnosti Iva Librová. Cílem je dostatek pitné vody na jižní Moravě a Vysočině. Projekt se dotkne až desetiny obyvatel České republiky.

Foto: Seznam Zprávy

Scroll to Top