DPA: Odra od loňska přišla o více než polovinu ryb

blank

Nejhorší situace je podle agentury DPA na středním toku řeky, která tvoří část hranice mezi Německem a Polskem. Agentura varuje před tím, že by se ekologická katastrofa mohla opakovat. Za úhynem až 1 000 tun ryb v srpnu 2022 stálo s největší pravděpodobností náhlé zvýšení slanosti a s tím související rozšíření toxické řasy. Na základě informací DPA o tom informoval portál Ekolist.

Polská pobočka Greenpeace po havárii uvedla, že za zvýšenou koncentraci soli mohou společnosti těžící černé uhlí v Horním Slezsku. Německá ministryně životního prostředí Steffi Lemkeová nyní sdělila, že je nutné co nejrychleji snížit vysoký obsah soli, který zřejmě pochází z těžby v polské částí povodí této řeky.

Lemkeová prohlásila, že v Polsku zatím nenastala žádná změna. Martin Pusch z německého Leibnitzova institutu pro vodní ekologii a sladkovodní rybolov (IGB) doplnil, že od března do června letošního roku se koncentrace řas v Odře rovněž prudce zvýšila. Lemkeová situaci označila jako skličující.

K úhynu ryb, nicméně v mnohem menším měřítku, došlo na řece na polském území také letos. V zemi vznikla iniciativa Osoba Odra, která chce pro 800 kilometrů dlouhou řeku získat status právnické osoby. V dubnu se dvě účastnice vydaly na pochod podél toku řeky – od jejího pramene v Česku, až k jejímu ústí v Baltickém moři.

 

 

Scroll to Top