V Polsku bude nejhlubší geotermální vrt na světě

blank

V únoru byly v polské obci Szaflary zahájeny práce na geotermálním vrtu, který má jít do hloubky sedmi kilometrů. Server wnp.pl uvedl, že voda ohřátá přírodní energií z nitra země bude proudit k obyvatelům čtyř obcí v okolí Szaflar v oblasti Podhalí. 

Region je jednou z nejvýznamnějších geotermálních oblastí v Polsku, nachází se zde také velké množství termálních lázní. Přírodní energie se využívá při výrobě elektřiny a vytápění. V sedmikilometrové hloubce bude teplota vody přesahovat 100 stupňů Celsia. „Jde o ekologické řešení s ohledem na budoucí generace s výhledem na lepší zítřky,“ řekl malopolský vojvoda Łukasz Kmita během návštěvy obce Szaflary.

Například v České republice se realizovalo přes padesát geotermálních zdrojů energie pro větší budovy, uvedl loni na konferenci předseda Asociace pro využívání tepelných čerpadel Radek Červín. Pro pokrytí jejich spotřeby stačí vrty do hloubky 100 až 200 metrů. Tepelný výkon takových zařízení se zpravidla pohybuje do jedné megawatty, tři největší realizované projekty tuto hranici překračují.

Foto: Termy Szaflary

 

 

Scroll to Top