Sucho pomohlo odhalit hroby z 11. a 12. století v Nechranické přehradě

blank

Kvůli suchu mohli archeologové odhalit více než 60 hrobů z 11. a 12. století. Ze dna už v místě, kde pracují, vyzvedli přes 170 koster lidí ze středověku. Unikátní místo mohou vědci prozkoumat vlivem rekordního poklesu hladiny. Původně ji měli snížit vodohospodáři, aby mohli provést opravy hráze, ale voda klesla ještě o další tři metry. Na místo vyrazil Český rozhlas a více se můžete dočíst zde.

Přehrada Nechranice je držitelkou jednoho unikátu: její sypaná hráz je široká devět metrů, vysoká více než 47 metrů a má délku téměř 3,3 kilometru. Pátá největší přehrada v Česku o rozloze 1 338 hektarů je vyhlášeným rybářským revírem a také rájem pro milovníky jachtingu a windsurfingu. Povětrností podmínky pro provozování těchto sportů tu jsou ideální.

Výhodou nádrže je fakt, že je natolik velká a hluboká, že umí vodu v Ohři přirozeně vyčistit, a protože převážnou část roku vytéká voda z nádrže ode dna, tak je její teplota relativně vyrovnaná. Původně byla postavena pro zásobování průmyslu a zemědělství. Později dostala funkce protipovodňové ochrany, regulátora toku a rekreační využití.

Scroll to Top