
Na konci roku 2022 instalovala Vodakva nový fotovoltaický systém s kapacitou 9,9 kWp v areálu čistírny odpadních vod v Boru u Tachova. Řízení hospodaření s energiemi a optimalizace spotřeby je pro Vodakvu dlouholetou prioritou.
Společnost začala u vodárenských objektů nově instalovat fotovoltaické zdroje během roku 2022. Fotovoltaický systém v areálu čistírny v Boru je první, další bude v nejbližší době zprovozněn v čistírenském provozu ve Žluticích. V následujících letech by chtěla společnost realizovat fotovoltaické systémy na třicítce vybraných objektů (čistírny odpadních vod, úpravny pitné vody, čerpací stanice či další provozní objekty) s celkovým předpokládaným výkonem více než 1 000 kWp. Vodakva dlouhodobě využívá obnovitelné zdroje, velké úpravny vytápí pomocí tepelných čerpadel, v Karlových Varech vyrábí z bioplynu z čistírenských kalů elektřinu teplo, provozuje také vodní elektrárnu.
Foto: Tepelné čerpadlo na úpravně vody Žlutice
„Řízení hospodaření s energiemi a optimalizace jejich spotřeby je pro společnost dlouholetou prioritou. Jsme certifikováni dle normy ISO 50001 na všechny činnosti i pracoviště. Pravidelně detailně monitorujeme spotřebu energií v jednotlivých objektech, vyhledáváme možné úspory a zavádíme provozní opatření na její snížení. Každý rok realizujeme řadu investic s cílem další optimalizace spotřeby energií,“ řekl v anketě pro vodarenstvi.cz ředitel Zdeněk Frček.
Foto: Kogenerační jednotka na bioplyn na čistírně odpadních vod v K. Varech – Drahovicích