K bystřinám pod Velkou Čantoryjí v Těšínských Beskydech

blank

Nýdek je dvoutisícová obec na Třinecku rozkládající se až k česko-polské hranici, kterou zde tvoří masiv Těšínských Beskyd s dominantami v podobě vrcholů Velké Čantoryje a Velkého Sošova. Nejhodnotnější památkou obce je dřevěný kostel svatého Mikuláše s barokním interiérem postavený koncem 16. století jako původně protestantský, ale od 17. století fungující jako katolický. Nedaleko od něj se také setkávají vody dvou horských bystřin: Hluchové a Střelmy. Hluchová pak pokračuje tři kilometry jihozápadně, než se její vody spojí u Bystřice nad Olší.

Modrá turistická značka nás čtyři kilometry povede proti proudu Hluchové. Na rozcestí Setinka se rozhodneme, zda budeme pokračovat na vrchol Velkého Sošova, nebo půjdeme dál po lesní silničce až k turistické chatě v lokalitě Kolibiska. Ostatně pod hřebenem mezi Malým a Velkým Stožkem Hluchová soutokem několika drobných bystřin vzniká. Nad Kolibisky je v blízkosti říčky také řada studánek. Zhruba půl kilometru nad chatou byla na Hluchové v minulosti vybudovaná nádrž. Tato klauza se používala jako zásobník k nahromadění vody, která byla následně využita pro navýšení průtoku k možnosti plavit vytěžené dřevo do údolí. Od Kolibisek je to prudce do kopce zhruba dva kilometry na Malý Stožek.

Hřeben Těšínských Beskyd od Kyčery nad Jablunkovem až po Vekou Čantoryji je rozhodně skvělým tipem na výlet. Oproti centrální části Moravskoslezských Beskyd zde narazíme minimálně z české strany na výrazně menší počet turistů. Z opačné strany to úplně neplatí, protože je zde především k turistickým chatám na Velkém Stožku nebo Velkém Sošově vybudováno několik lanovek. To platí také pro vrchol Velké Čantoryje s rozhlednou, kam směřuje lanovka z lázeňského města Ustroń. Ocelová rozhledna na tomto mýtickém vrcholu nabízí při dobré viditelnosti krásné a daleké výhledy nejen na panorama Beskyd, ale také dále do polského i českého Slezska, případně na Slovensko.

Mezi Malým Sošovem a Velkou Čantoryjí narazíme na zelenou turistickou značku, která nás povede zpět do Nýdku po proudu Střelmy. Na konci zástavby narazíme na úpravnu vody, která zásobuje zhruba 700 lidí z dvoutisícového Nýdku. Od ní je to zpět do centra obce necelé dva kilometry.
Výlet k horským bystřinám pramenícím pod hřebenem Těšínských Beskyd je možné přizpůsobit fyzické kondici, případně časovým dispozicím výletníků. Na hřeben lze vstoupat na několika místech, stejně jako je možné ho u všech zmiňovaných vrcholů opustit. Maximální verze trasy je zde. Tak jak tak, nás čeká zajímavé putování za beskydskými prameny a říčkami. Jejich vydatnost do značné míry závisí v průběhu roku na aktuálním počasí v jejich povodí.

Foto: Marek Síbrt

blank blank blank

blank blank blank

blank blank blank

blank blank blank

blank blank blank

Scroll to Top