Nad Hlinsko, na dohled k Hamrům

blank

Když vyrazíme z náměstí v Hlinsku po žluté turistické značce na jih z města, budeme nejdříve stoupat po historické Starokupecké cestě. Pár set metrů od města narazíme na první zajímavé msto v podobě monumentální sochy Jana Husa, která vznikla v roce 1928 původně pro náměstí v Jihlavě. Byla však častým útokem německých nacionalistů, proto musela být odstraněna. Zástupci husitské církve z Hlinska sochu odkoupili a na současné místo ji instalovali až po druhé světové válce v roce 1950. V okolí sochy je hřbitov. Poklidné a velice silné místo.

Žlutá značka nás vede dál do kopce a otevírají se před námi krásné a daleké výhledy na vysočinskou krajinu. V podzimním období je tento pohled plný barev, poklidné a pestré kulturní krajiny obzvláště působivý. Dorazíme do malebné obce Studnice, z jejíhož západního okraje to je jen několik desítek metrů k nádrži Hamry pojmenované podle obce na druhé straně hráze.

Ta slouží od 60. let minulého století jako vodárenský zdroj a vstup do její těsné blízkosti je zakázán. Můžeme kolem ní ale pokračovat lesem ve větší vzdálenosti od vodní plochy a místy se nám otevře krásný výhled na hladinu, od níž slunce odráží okolní nádhernou krajinu.
I přes zákaz vstupu přímo k vodě narazíme zhruba v polovině cesty podél přehrady na chatoviště, od něj je také pěkný výhled na krásnou přírodu podzimní Vysočiny. Hamry jsou jednou z našich nejstarších přehrad a vůbec první vybudovaná na řece Chrudimce. Postavena byla v letech 1907-1912. Její funkce byla primárně protipovodňová, když velká voda zasáhla Hlinecko, Chrudimsko a Pardubicko opakovaně na konci 19. století. Od konce šedesátých let začala být využívána pro vodárenské účely, bylo v ní zakázáno koupání, rybolov a rekreace v její blízkosti. Rozloha nádrže je 66 hektarů (maximální 80,5), objem 2,5 milionu kubíků (maximálně 3,6 milionu).

Foto: Marek Síbrt

blank blank blank

blank   blankblank

Scroll to Top