Plzeň začíná napouštět Velký bolevecký rybník

blank

Po necelých sedmi měsících od zahájení stavby úpravny vody pro Velký bolevecký rybník začíná jeho dopouštění. První přečištěné litry vody z Berounky dostal plzeňský rekreační rybník v pátek 16. září. Za objekt na jímání vody z řeky a zařízení na její čištění i potrubí, které vodu povede, Plzeň zaplatí 60,2 milionu korun včetně DPH. Zhotovitelem stavební části je STAVMONTA, technologické části ENVI-PUR. Za město má projekt na starosti Správa veřejného statku města Plzně.

„Projekt doplnění vody do Velkého boleveckého rybníka je v České republice jedinečný. Bude se u nás totiž čerpat přečištěná voda do rekreačního rybníka, aby se udržela hladina pro koupání. Jsem rád, že je hotovo přibližně šest set metrů potrubí, kterým voda poteče od Berounky přes úpravnu vody v areálu čistírny až k hrázi, a může začít čerpání. Doplňovat vodu bude možné až deset měsíců v roce v objemu až 20 litrů za vteřinu při zachování průtoku 4,46 kubíků za sekundu v Berounce,“ uvedl primátor Pavel Šindelář.

Úpravna vody z Berounky (fotografie: E. Barborková)

Podle odborníků bude voda z Berounky nejprve sanovat podzemní vody, a tak se hladina rybníka nejspíše začne zvedat až později. „Úprava vody přes keramické membrány je maximálně efektivní a úsporná. Při praní keramických membrán se spotřebuje až desetkrát méně vody než při úpravě vody pískovou filtrací. V poslední fázi úpravy je voda desinfikována pomocí UV lamp, které jsou šetrné k životnímu prostředí, protože pracují bez chemikálií. Díky uniformní velikosti od membrány 0,1 µm je zaručena vysoká, a hlavně konstantní, kvalita upravené vody,“ řekl hlavní technolog dodavatele technologie čištění vody Kryštof Hnojna z firmy ENVI-PUR. Hladina Velkého boleveckého rybníka je v posledních letech pod dlouhodobým normálem. Naposledy byla na normálu na konci května roku 2017. Záznamy o výši hladiny ukazují, že od té doby s různými výkyvy neustále klesá.

Vývoj výšky hladiny Velkého boleveckého rybníka v letech 2017-2022

 

Scroll to Top