Za svatou Ludmilou nad Berounku

blank

Tunna a Gommon zde zavraždili závojem či šálou svatou Ludmilu, která byla následně pohřbena na hřbitově u kostela svatého Michaela Archanděla (v současnosti kostel svatého Jana Nepomuckého). Působil zde jako farář Václav Hájek z Libočan. A jde zde od bývalého hradu přemyslovských levobočků krásný výhled do kaňonu Berounky, která se stáčí na jih k Srbsku a následně na východ ke Karlštejnu. Vítejte v Tetíně.

Obec malá, ale nikoliv ledajaká. Obec s necelým tisícem obyvatel, ale velkou historií. Vyrazit můžeme od zámku na náměstí. Projít kolem původně románského kostela svaté Kateřiny Alexandrijské a barokního kostela svaté Ludmily. Naproti kostelům je vybudovaná zajímavá vodní plocha, jejíž okolí slouží jako odpočinková zóna. Sto metrů odsud dojdeme ke kostelu svatého Jana Nepomuckého. Původně románská stavba na skalnatém ochozu nad řekou byla opakovaně přestavována. Nyní je kostel, v němž sloužil také zmiňovaný Hájek z Libočan, odsvěcen a je využíván jako galerie. Okolo kostela byl původně hřbitov – údajně místo odpočinku svaté Ludmily poté, kdy byla zavražděna. Areál kostela a hřbitova můžeme obejít po kraji prudkého svahu nad řekou. Otevřou se nám výhledy k Berounu na západě, ale také k východu do centra Českého krasu. Výhledy jsou daleké, působivé a krásné. Cestička po louce nás dovede k pozůstatkům přemyslovského hradiště z přelomu devátého a desátého století. Právě zde byla v roce 921 svatá Ludmila zavražděna. Tetín se objevuje už ve ludmilských a václavských legendách. Kousek od hradiště se nachází zřícenina místního hradu z konce třináctého století. Pohled na poklidně tekoucí řeku v hlubokém údolí je nádherný. Na prudkých svazích se v dnešních dnech pasou především ovce a kozy.

A Berounka? Berounka se v minulosti nazývala v celém svém toku jako Mže. Její současné pojmenování se začíná objevovat od sedmnáctého století – nejdříve pro část toku za městem Beroun. Později se toto pojmenování rozšiřovalo dále proti proudu a v současnosti začíná Berounka soutokem Mže s Radbuzou v centru Plzně. To jen na okraj…

Foto: Marek Síbrt

blank blank blank

blank blank blank

blank blank blank

 

Scroll to Top