Kohoutkoví inspektoři SmVaK Ostrava opět v terénu

blank

Po roční covidové pauze vyrazili Kohoutkoví inspektoři SmVaK Ostrava opět zjišťovat, jak jsou podniky v gastrooboru vstřícné při servírování kohoutkové vody. V minulých letech Certifikát Kohoutkového inspektora obdrželo v minulých letech 200 podniků ze zhruba 250 navštívených. Projekt vodaři spustili v roce 2015.

Role se toto léto ujali dva vysokoškolští studenti, kteří monitorují, jak restaurace, kavárny, hotely a další občerstvovací zařízení nabízejí kohoutkovou vodu z veřejné vodovodní sítě a jak se situace v tomto ohledu během uplynulých dvou let změnila. Za to jsou provozovatelé odměněni sadou džbánů a sklenic, do nichž mohou kvalitní pitnou vodu servírovat.

blank

Jak situaci ovlivnil covid? 

První cesty inspektorů vedou na Opavsko a Novojičínsko. Podle mluvčího Marka Síbrta bude letos během výjezdů sledovat, jak s poskytováním vody zahýbalo několikaleté období poznamenané onemocněním COVID-19 a z něj vyplývajících restrikcí, které zasáhly gastrobor a sektor cestovního ruchu, stejně jako to, kolik z nich muselo koncept podnikání změnit s ohledem na nejistou ekonomickou situaci, vysokou inflaci a nárůst nákladů ve všech oblastech fungování.

blank

Podávání kohoutkové vody běžnou praxí

„Podávání kohoutkové vody se postupně stalo v České republice a regionu, kde SmVaK Ostrava působí, běžnou praxí. Přibližujeme se vyspělým zemím. Negativních reakcí a odmítnutí s odůvodněním, že si majitelé nebo provozovatelé nepřejí, aby obsluha podávala zákazníkům vodu z kohoutku, se objevovalo při uplynulém ročníku akce výrazně méně často, než když jsme s projektem začínali. Trend se zdál v tomto ohledu nezpochybnitelný. Otázkou zůstává, co s ním udělaly roky ovlivněné pandemickými omezeními a současná situace v ekonomice charakteristická především vysokou mírou nejistoty a rostoucími náklady v oblasti mezd, energií, surovin a dalších nezbytných vstupů. Léto je ale v plném proudu, takže uvidíme, co inspektory letos v regionu čeká,“ vysvětlil generální ředitel SmVaK Ostrava Anatol Pšenička.

Firma zdůraznila, že kohoutková voda nemusí být v podnicích poskytována bezplatně, protože s přípravou a servisem na stůl zákazníka je spojena řada úkonů a práce. Podle vodařů tak není podmínkou pro ocenění to, aby dostávali návštěvníci kohoutkovou vodu zdarma.

Scroll to Top