Brno: Autobusy na biometan z čistírny jezdit nebudou

blank

Dopravní podnik města Brna (DPMB) musí ustoupit od plánů využívat kalový plyn z čistírny odpadních vod k pohonu autobusů. Produkce totiž není dostatečně velká. „Dopravní podnik města Brna má zájem využívat k pohonu svých vozů bioplyn, ale stále nám chybí jeho zdroj,“ řekla mluvčí DPMB Hana Tomaštíková.

Jak uvedla mluvčí Brněnských vodáren a kanalizací Renata Hermanová, pro dodávky biometanu pro provoz MHD byly využívány dílčí přebytky kalového plynu. „Přebytečný plyn není k dispozici v průběhu celého roku. Navíc nerovnoměrnost jeho dostupnosti umožňuje předpokládat provoz přibližně pěti autobusů,“ řekla Hermanová. Provoz na biometan byl součástí pilotního projektu „BioCNG pro města“.

„Jeho smyslem bylo poukázat na fakt, že odpadní vody nemusí být vnímány jako bezcenné odpady, ale také jako významný zdroj energie. Chtěli jsme být pouze inspirací pro ostatní producenty bioplynu, například pro zemědělské bioplynové stanice či průmyslové čistírny,“ uvedla Hermanová. Dopravní podnik při testování zjistil, že provoz na toto palivo je bezproblémový. „Jedná se o velký pokrok v oblasti ekologizace městské hromadné dopravy. Tímto směrem by se měly ubírat naše další plány,“ řekl před časem generální ředitel Dopravního podniku města Brna Miloš Havránek.

Scroll to Top