K Nežárce a Vajgarům

blank

Jihočeský Jindřichův Hradec s více než dvaceti tisíci obyvateli je místem, kde pro prostorové uspořádání působivého historického centra hraje zásadní roli voda. I díky zajímavé kombinaci těchto prvků, kdy voda představovala důležitý prvek mimo jiné při obraně města, rozhodně stojí za to se do města na výlet vypravit.

Ze severu na jih obtéká historické centrum řeka Nežárka. Procházka kolem ní může začít třeba u mostu v Pražské ulici, když opustíme historické jádro města u bývalého františkánského kláštera s kostelem svaté Kateřiny. Ten byl vystavěn na konci patnáctého století. Od řeky vystoupáme Bratrskou ulicí, můžeme ji ale opustit a projít se lesoparkem nad řekou s křížovou cestou, která začíná u Nežárky v blízkosti Nežárecké brány a končí u novogotického kostela sv. Jakuba. Dojdeme k mostu přes řeku u Nežárecké brány a pokračujeme nahoru úzkou uličkou, z níž se nám otevírají nádherné výhledy na hrad a zámek. Platí to především pro vyhlídku Karlov, z níž následně sejdeme úzkou uličkou zpět k Nežárce u jezu s názvem Mlýn u devíti. Žlutá turistická značka, která obkružuje zámek z jihovýchodní strany nás dovede podél vodního náhonu k rybníku Malý Vajgar. Následně pokračujeme kolem kostela sv. Alžběty k Vajgarskému mostu oddělujícímu Malý a Velký Vajgar. Odsud se nám otevře romantický výhled na zámecký komplex odrážející se ve vodní hladině.

Rybník Vajgar na Hamerském potoce před jeho soutokem s Nežárkou je poprvé zmiňován v roce 1399. Má rozlohu téměř 50 hektarů a je oblíbeným místem pro rekreaci, sport nebo rybáře. Historicky měl rybník také obranný účel – most byl padací a na noc se zvedal. Rybník byl vybagrován a vyčištěn. Zde je potřeba podotknout, že od konce první čtvrtiny osmnáctého století byla do Vajgaru svedena městská kanalizace a čistírna odpadních vod zde byla vybudována až v roce 1969. Uprostřed rybníka vidíme ostrov, ten je umělý a byl vybudovaný v letech 1858-1860.

V Jindřichově Hradci je toho k vidění pochopitelně mnohem víc a výlet je vhodné využít například k návštěvě městské věže u kostela Nanebevzetí Panny Marie, náměstí Míru s úchvatným barokním sloupem se sousoším Nejsvětější Trojice, Muzea Jindřichohradecka s Krýzovými jesličkami – největším lidovým mechanickým betlémem na světě. Pokračovat by se dalo ještě dlouho. Tak neváhejte a zajeďte do Hradce.

Scroll to Top