Inflace v lednu stoupla na 9,9 %

blank

Inflace v Česku v lednu meziročně zrychlila na 9,9 procenta z prosincových 6,6 procenta. Meziroční růst spotřebitelských cen byl nejvyšší od července 1998, kdy činil 10,4 procenta. Vývoj ovlivnily zejména ceny bydlení, pohonných hmot a potravin. Vyplynulo to z údajů Českého statistického úřadu.

Vodné bylo meziročně dražší o 5,3 procenta a stočné o 6,4 procenta. Další v pořadí vlivu na meziroční inflaci byla doprava, kde o 11 procent zdražila auta a o 28 procent pohonné hmoty a oleje. „Spotřebitelské ceny vzrostly proti loňskému lednu o téměř 10 procent. Je to nejvíce od července 1998, kdy meziroční růst cen dosáhl hodnoty 10,4 procenta. Největší vliv na výši lednového meziročního indexu měly ceny bydlení, pohonných hmot a potravin,“ uvedla Pavla Šedivá, vedoucí oddělení statistiky spotřebitelských cen ČSÚ.

K rekordnímu meziměsíčnímu růstu spotřebitelských cen v lednu dominantě přispívaly podle analytika Miroslava Nováka dva oddíly spotřebního koše. „Z více než poloviny k cenovému růstu přispěl oddíl bydlení, voda, energie a paliva, a to především kvůli velmi prudkému růstu cen elektřiny a zemního plynu, což bylo umocněno ukončením dočasně nulové DPH. Výrazně v lednu zdražily také potraviny,” potvrdil analytik společnosti Akcenta Miroslav Novák.

Zdroj: irozhlas.cz, novinky.cz 

Scroll to Top