Řád německých rytířů lázně Karlova Studánka nezíská

blank

Dlouholetý spor o státní lázně je u konce. Ústavní soud zamítl stížnost řádu německých rytířů. Vyplývá to z informací, které Český rozhlas zjistil z justiční databáze.

Soud uvedl, že je stížnost řádu nedůvodná, protože majetek byl konfiskovaný už za nacistické okupace. Lázně se zaměřují na léčbu dýchacích onemocnění, využívají také vrt, ze kterého čerpají minerální uhličitou vodu.

„Sporný majetek byl konfiskován už za nacistické okupace, to znamená před takzvaným rozhodným obdobím. A k obnovení vlastnického práva už poté nedošlo. To je důvod, proč se na tento sporný majetek církevní restituce nevztahuje,“ potvrdila pro Český rozhlas Ostrava mluvčí Ústavního soudu Miroslava Sedláčková. Řád německých rytířů chce o majetek bojovat u evropského soudu. „Zatím rozhodnutí bylo takové, že pokud vyčerpáme možnosti české justice, tak se ještě obrátíme na mezinárodní soud ve Štrasburku. Budeme čekat, jak se k tomu postaví,“ vysvětlil Hofman.

Státní podnik již plánuje významné investice. „V této záležitosti je definitivně rozhodnuto a státní podnik může konečně nakládat s majetkem, jak uzná za vhodné. Po těch několika letech konečně můžeme lázeňství v Karlově Studánce začít rozvíjet. A opravdu se zaměřit na veškerou investiční politiku, která byla po celou dobu soudního sporu velmi pasivní,“ sdělil ředitel lázní Jan Poštulka.

Pro svoji polohu a léčivé klima je Karlova Studánka ideálním místem pro lázeňskou léčbu onemocnění dýchacích cest. Klimatická měření dokládají, že je zde nejčistší vzduch ve střední Evropě. Ubytování pro lázeňské hosty poskytuje sedm  lázeňských léčebných domů. V budově Letních lázní vybudovaly lázně pro návštěvníky nový bazén s termální vodou teplou 32 – 34 °C a s celou řadou vodoléčebných atrakcí.

Scroll to Top