Cenu vody zvyšuje i Jihlava

blank

Vodné bude vyšší o 2,14 korun (52,19 korun bez DPH) a stočné vzroste o 3,35 korun (39,78 korun bez DPH). Za kubík vody (vodné a stočné dohromady) budou odběratelé platit 101,17 korun včetně desetiprocentní DPH. Vodné a stočné v Jihlavě, které dnes činí 95,13 korun, se od příštího roku zvýší o 6,35 %.

Jak dále poznamenala Jihlava, zvýšení ceny vody ve městě není zdaleka tak razantní jako v ostatních obcích na Jihlavsku. Cena za vodné a stočné se totiž v 25 členských obcích Svazu vodovodů a kanalizací Jihlavsko (SVAK) v roce 2022 zvýší o 11 procent. V Jihlavě od roku 2020 vodárenskou infrastrukturu provozuje městská firma SMJ a zdražení bude od ledna 2022 šestiprocentní.

Hlavním důvodem k navýšení vodného a stočného jsou zvýšené náklady za veškeré energie, pohonné hmoty a současný stav vodohospodářské infrastruktury – je zastaralá, poruchová a vyžaduje vysoké investice do oprav.

„Oprava a obnova vodárenské infrastruktury v Jihlavě stagnovala kvůli dlouholetému soudnímu sporu o její vlastnictví. Teprve po převzetí infrastruktury počátkem ledna letošního roku jsme zjistili její skutečný stav. Abychom vůbec mohli čerpat dotace a začít s její obnovou, bohužel musíme vodné a stočné navýšit. Město nemá finance na sanaci tak velkých částek,“ uvedla primátorka města Karolína Koubová. Navýšení vodného a stočného doporučil také ekonomický odbor Magistrátu města Jihlavy.

Scroll to Top