Vodné a stočné na jihu Moravy většinou zdraží

blank

Český rozhlas o tom informovaly oslovené vodárenské společnosti nebo svazky. Ceník za dodávky vody schválilo také město Brno. Zdraží o necelé dvě koruny na 87 korun za metr krychlový. Zvýšení ceny čeká také okolí krajské metropole. Například cena vody na Ivančicku podle předsedy tamního svazku Víta Aldorfa z ODS zdraží o 4 koruny na 116 korun za kubík vody. Souvisí to se zdražováním jiných komodit.

„Bohužel, nedá se nic dělat, protože zdražují vstupy, které souvisí s vodou. Tedy elektrická energie a podobně, tak se s tím musíme vyrovnat,“ řekl Aldorf. Jiné svazky zdraží až o osm korun. Vodu mírně zdraží také Brno, ale cena tam zůstane pod republikovým průměrem. „Ten v roce 2021 činil 93 korun za metr kubický, sdělila mluvčí vodáren ve městě Renata Hermanová. Nad tímto průměrem jsou ceny na Vyškovsku nebo Tišnovsku. Tam voda zdraží o 4, respektive 2 koruny za kubík.

„Zachování vodného a jen nepatrný nárůst stočného jsou možné díky systematické péči o infrastrukturu, udržitelnému přístupu a inovacím Brněnských vodáren a kanalizací, které dlouhodobě patří mezi lídry ve snižování ztrát nejen v České republice, ale také v evropském měřítku,“ uvedl generální ředitel BVK Jakub Kožnárek.

Kalkulace ceny vody je prováděna podle platných předpisů pro věcně usměrňované ceny. Společnosti musí při stanovování vodného a stočného respektovat regulatorní pravidla. Cenovou politiku vodního hospodářství reguluje ministerstvo financí. Při tvorbě ceny hrají klíčovou roli dva pojmy. Nejprve jsou to ekonomicky oprávněné náklady pořízení, zpracování a oběhu zboží doložitelné z účetnictví, které prozkoumá kontrolní orgán ministerstva financí. Druhým je přiměřený zisk, který se následně zahrnuje do kalkulace. 1. října 2021 byly na internetové stránce ministerstva financí publikovány závazné formuláře pro kalkulaci ceny vody pro rok 2022. Jsou k dispozici zde.

Scroll to Top