PMO: Rostliny budou filtrovat vodu pro Plumlov

blank

Povodí Moravy již dokončilo těžbu sedimentů ze sedimentační zdrže na konci vzdutí nádrže Plumlov, v současnosti probíhá výsadba rostlin. Po jejím dokončení začnou vodohospodáři sedimentační zdrž opět napouštět.

„V současnosti je sedimentační zdrž připravená na výsadbu nových rostlin. Zastoupeny budou druhy jako orobinec, rákos či žabník. Po výsadbě vznikne v sedimentační zdrži mokřad, který představuje velmi unikátní kombinaci vodního a mokřadního biotopu. Filtrací se navíc podílí na čištění vody přitékající do nádrže,“ uvedl generální ředitel Povodí Moravy Václav Gargulák. Na správnost provedení dohlíží odborný biologický dozor.

„Výsadby jsou prováděny tak, aby se z osazených ploch rostliny mohly šířit dál. Rákos i orobinec je nyní ojediněle zastoupen také mimo prostor mokřadu, kdy místa výskytu odpovídají stavu z první poloviny osmdesátých let minulého století. Chceme dosáhnout stabilního litorálního pásma, přecházejícího ve volnou hladinu nádrže. Vybudování sedimentační zdrže s mokřadem na konci vzdutí nádrže bude ojedinělou kombinací vodního a mokřadního biotopu,“ vysvětlil Petr Loyka, který na realizaci dohlíží jako biologický dozor.

Dále bude probíhat sečení nežádoucí vegetace v částech sedimentační nádrže, kde neprobíhala těžba sedimentů. Mokřad funguje jako vstupní filtr pro vodu přitékající do přehrady a je také vhodným prostředím pro výskyt i přirozenou reprodukci živočichů. „Mokřad samotný se nadále bude do jisté míry podílet na filtraci přitékající vody do nádrže a společně se srážením fosforu má své opodstatnění ve snaze o dosažení rovnovážného stavu v nádrži tak, aby nepřevládly podmínky pro masivní rozvoj sinic. Nádrž je však živým organismem a kvalitu vody ovlivňuje zejména znečištění, které se do nádrže dostává z povodí nad nádrží, zejména z nedostatečně čištěných odpadních vod vypouštěných do toků,“ doplnil Gargulák.

Scroll to Top