Vodu v bohumínském rybníku vyčistily speciální bakterie

blank

Speciální druh bakterií pomáhá odstraňovat vrstvu tlejícího bahna z bohumínského rybníku v areálu Gliňoč. Jak uvedl idnes.cz, alternativní metoda k bagrování je podle zkušeností města levnější a neničí krajinu. Kvalita vody je nyní až třikrát lepší. Předtím v rybníku umíraly ryby.

„Předloni jsme v rybníku zaznamenali částečný úhyn ryb. Laboratorní rozbory vody prokázaly nedostatek aktivního kyslíku, a tak jsme hledali cestu, jak živočichům pomoci. Vzhledem k tomu, že rybník nemá žádný regulovaný přítok ani odtok, nemohli jsme jej vypustit a bahno vybagrovat. Bagrování by navíc bylo pro místní faunu devastující,“ popsal Rostislav Palán z odboru životního prostředí a služeb bohumínské radnice.

Město oslovilo firmu, která se zabývá prodejem prášku s bakteriemi, jež bahno požírají. „Oproti bagrování je to jednoduchý a levný způsob, jak tlející bahno odstranit. Bakterie se aplikují od jara do podzimu, kdy má voda více než 10 stupňů, za rok jsou schopny odstranit 20–30 centimetrů bahna,“ řekla vedoucí zákaznické sekce zmíněné firmy Hana Tomášová.

Tuto metodu v Bohumíně využívají druhou sezonu. „Zatímco loňské výsledky ukázaly pozvolné zlepšení, letos je kvalita vody dokonce třikrát lepší. Bahna je asi o 40 centimetrů méně. Za materiál jsme zaplatili 40 tisíc korun, aplikaci jsme zvládli vlastními silami,“ podotkl Palán. V současnosti je vidět asi metr do hloubky.

„Bakterie rybníku opravdu pomohly. Lidem se může zdát, že je voda kalná a špinavá. Jde jen o tenký film na hladině, který při změně počasí zase zmizí. Pod ním je voda s výraznou tmavě modrou barvou a ryby jde vidět až do metrové hloubky,“ doplnil Palán. Město do přírodního areálu investovalo v posledních dvou letech dva miliony korun.

Zdroj: idnes.cz

Scroll to Top