OVAK reaguje na IRZ

blank

Množství látek nebezpečných pro vodní organismy se loni v zemi zvýšilo zhruba o dvě tuny, což je dáno zejména nárůstem přítomnosti zinku a jeho sloučenin z čistíren odpadních vod v Praze a Otrokovicích a těžkých kovů z huti Liberty v Ostravě. Uvedla to ekologická organizace Arnika na základě údajů, které čerpá z dat Integrovaného registru znečišťování (IRZ).

Mezi největší znečišťovatele patří velké průmyslové podniky z Moravskoslezského, Středočeského, Ústeckého kraje a Vysočiny. Na znečištění vod se významně podílejí kyanidy, které loni způsobily ekologickou katastrofu na Bečvě. Nejvíce jich podle Arniky vypustila čistírna odpadních vod v Ostravě, Deza je na čtvrtém místě s meziročním nárůstem přes 60 kilogramů kyanidů na 156,9 kilogramu. Ostravské vodárny a kanalizace se proti tomu ohradily.

Společnost vydala prohlášení, kde zdůrazňuje, že je pro ni péče o životní prostředí prioritou. Jak uvedli vodohospodáři, OVAK provozuje čistírny odpadních vod a je významným subjektem, který snižuje znečištění životního prostředí. Přispívá například k čistotě řek v Ostravě a okolí. I přes tato fakta se podle svých slov společnost každoročně objevuje v Integrovaném registru znečišťovatelů (IRZ) a bývá často mylně označována za producenta znečištění bez důležitých vysvětlení souvislostí.

Více zde.

Scroll to Top