Gazdík k Bečvě: Verze ČIŽP je v rozporu s verzí policie

blank

Člen vyšetřovací komise Poslanecké sněmovny Petr Gazdík shrnul kroky, které podnikne ve věci vyšetřování ekologické katastrofy na Bečvě.

„Od otravy Bečvy, v níž uhynuly tuny ryb, uplynul rok, ale stále nebyl nalezen viník. Po stovkách hodin strávených nad rozhovory a analýzami v této kauze se mi nechce věřit nešťastným náhodám. Zvlášť když vidíme, kolik nejasností se točí právě kolem pana premiér a jeho byznysu v této kauze,“ uvedl Gazdík.

Znalecký posudek byl policií zadán pátý den havárie. „Tedy v době, kdy zatím ani nebyly řádně prošetřeny všechny podniky a nebyli vyslechnuti svědci. Vůbec se nezabývali firmou Deza, u které se po měsíci zjistilo, že v daný čas zde byla provozní událost či havárie na kaustifikační jednotce. Verze ČIŽP je v rozporu s verzí policie a je nutné vše objasnit pro důvěryhodnost obou orgánů a institucí i pro českou veřejnost, která si pravdu zaslouží,” řekl Gazdík.

ČIŽP již dříve označila zprávu komise k Bečvě za předvolební výplod výplod politiků, kteří si potřebují nasbírat před volbami body, nikoliv jako odbornou analýzu.

Podle inspekce je nutné si uvědomit, že Policie ČR někoho obvinila, a to bezpochyby na základě důkazů, které nemá k dispozici ani komise, ani média, ani veřejnost. A ty nespočívají jen v desítkách odebraných vzorků, ale také v dalších operativních zjištěních policie a odborných posudcích, uvedla komise.

Scroll to Top