30 m─Ťst a obc├ş Karlovarska z├ísobov├íno z oblastn├şho vodovodu

blank

Syst├ęm s┬ákvalitn├şm a kapacitn├şm povrchov├Żm zdrojem vody, kter├Żm je n├ídr┼ż Stanovice, se buduje t├ęm─Ť┼Ö pades├ít let. P┼Öed t├şm se v┬áregionu vyu┼ż├şvala kv┼»li nedostatku podzemn├şch zdroj┼» upraven├í voda z┬á┼Öeky ─Źi lok├íln├ş prameni┼ít─Ť.

Oblastn├ş vodovod Karlovarsko┬áje dnes v├şce ne┼ż 600┬ákilometr┼» dlouh├Ż, sah├í od Horn├şho Slavkova po J├íchymov a z├ísobuje p┼Öibli┼żn─Ť 40┬á% obyvatel kraje. Hlavn├şm ├║─Źelem n├ídr┼że Stanovice je akumulace vody pro z├ísoben├ş┬áregionu┬ápitnou vodou, zaji┼ít─Ťn├ş minim├íln├şho pr┼»toku v profilu limnigrafu Stanovice-odtok, ochrana Karlov├Żch┬áVar┼»┬áp┼Öed povodn─Ťmi a periodick├ę proplachy koryta pod hr├íz├ş.

Vedlej┼í├şm ├║─Źelem je ovliv┼łov├ín├ş ledov├ęho re┼żimu na toku Tepl├ę┬ápod┬ájej├şm┬ásoutokem s Lomnick├Żm potokem vypou┼ít─Ťn├şm teplej┼í├ş vody ze┬áStanovic, v├Żroba elektrick├ę energie, ├║─Źelov├ę rybn├ę hospod├í┼Östv├ş i v├Żkon ryb├í┼Ösk├ęho pr├íva.┬áVoda ze┬áStanovic se n├ísledn─Ť upravuje na pitnou v┬á├║pravn─Ť B┼Öezov├í. ├Üpravna pro┼íla v┬áminul├Żch letech rekonstrukc├ş a modernizac├ş. Instalovala se zde v┬á─îR unik├ítn├ş technologie ultrafiltrace, kter├í vyu┼ż├şv├í k┬áfiltrov├ín├ş vody plastov├ę membr├íny s┬áotvory velik├Żmi pouze stotis├şciny milimetru a dok├í┼że spolehliv─Ť zachytit v┼íechny nerozpu┼ít─Ťn├ę l├ítky do velikosti bakteri├ş a vir┼», v─Źetn─Ť mikroplast┼».

Porad├ş si tak i┬áse zhor┼íenou kvalitou vody v┬án├ídr┼żi, nap┼Ö├şklad p┼Öi v├Żskytu sinic a ┼Öas. Dal┼í├ş ojedin─Ťl├í technologie na ├║pravn─Ť, elektrochlorace, umo┼ż┼łuje vyr├íb─Ťt dezinfek─Źn├ş prost┼Öedek pro hygienick├ę zabezpe─Źen├ş vody p┼Ö├şmo na m├şst─Ť z┬ákuchy┼łsk├ę soli. ├Üpravna je dnes automatizovan├í a sledovan├í i┬á┼Ö├şzen├í 24┬áhodin denn─Ť pomoc├ş po─Ź├şta─Źov├ęho syst├ęmu.

Scroll to Top