┼áumavsk├ę putov├ín├ş: K prameni K┼Öemeln├ę

blank

┼śeka K┼Öemeln├í je spolu s┬áVydrou nejzn├ím─Ťj┼í├ş ┼íumavskou ┼Öekou a spojen├şm t─Ťchto dvou tok┼» u ─îe┼łkovy pily vznik├í Otava. M├ílokdo ale v├ş, kde tato kouzeln├í ┼Öeka pramen├ş a je┼ít─Ť m├ęn─Ť je t─Ťch, kte┼Ö├ş se k┬ápo─Ź├ítku jej├şho toku vyprav├ş.

Vyrazili jsme z┬ák┼Öi┼żovatky a turistick├ęho rozcestn├şku Gerlova hu┼ą n─Ťkolik kilometr┼» od ┼Żelezn├ę Rudy ve sm─Ťru na Klatovy. Po p├ír set metrech ch┼»ze lesem se krajina otev┼Öe do kr├ísn├Żch podm├í─Źen├Żch luk, jimi┼ż prot├ęk├í Slatinn├Ż potok a ┼Öada dal┼í├şch drobn├Żch tok┼». Po b├Żval├ę skl├írn─Ť Nov├Ż Brunst z┬áprvn├ş t┼Öetiny 19. stolet├ş tu z┼»stala pam├ítka v┬ápodob─Ť mohutn├ę kamenn├ę stodoly. M├şsto je to ale p┼»sobiv├ę a tvo┼Ö├ş prvn├ş z┬án─Ťkolika ─Ź├íst├ş P┼Ö├şrodn├ş rezervace Prameni┼ít─Ť, kter├í byla z┼Ö├şzena pr├ív─Ť kv┼»li ochran─Ť unik├ítn├şch lokalit u pramen┼» n─Ťkolika vodn├şch toku v┬áokol├ş masivu Panc├ş┼Öe na ┼Żeleznorudsku.

Z okraje louky n├ís dovede modr├í turistick├í zna─Źka do lokality Zadn├ş ┼ámauzy, odbo─Ź├şme sm─Ťrem na Pnac├ş┼Ö a ┼żlut├í turistick├í proch├íz├ş dal┼í├ş ─Ź├íst├ş Prameni┼ít─Ť. Tentokr├ít tou, kter├í byla z┼Ö├şzena pod vrcholem Jedlov├í, naz├Żv├í se Hrab┼»vka a jde o m├şsto, kde z┬ádrobn├Żch slatinn├Żch pramen┼» vznik├í K┼Öemeln├í. Dovnit┼Ö rezervace je vstup zak├íz├ín, nicm├ęn─Ť pohled z┬áokraje a ─Ź├ísti, kam vstup povolen├Ż je, je dostate─Źn─Ť p┼»sobiv├Ż pro to, se do m├şsta vypravit. Tok K┼Öemeln├ę zpo─Ź├ítku sm─Ť┼Öuje k┬áv├Żchodu a n├ísledn─Ť jihov├Żchodu do I. z├│ny N├írodn├şho parku ┼áumava v┬áoblasti b├Żval├ęho Zh┼»┼Ö├ş. Do t├ęto lokality spojuj├şc├ş v┬ásob─Ť sl├ívu minulosti, v├íle─Źn├í utrpen├ş a k┼Öivdy, na kter├í nav├ízaly utrpen├ş a k┼Öivdy pov├íle─Źn├ę a┼ż ke gest┼»m sm├ş┼Öen├ş v┬áuplynul├ęm po obdob├ş po p├ídu socialistick├ęho re┼żimu u n├ís si ┼Öekneme v├şce v┬áp┼Ö├ş┼ít├şm textu.
Tok K┼Öemeln├ę m─Ť┼Ö├ş 30 kilometr┼» a podle n─Ťkter├Żch ├║daj┼» se jedn├í o jedinou ┼Öeku u n├ís, na jej├şm┼ż b┼Öehu nestoj├ş ┼ż├ídn├Ż d┼»m nebo podobn├í stavba.

Foto: Marek S├şbrt

Scroll to Top