V Hodoníně bude stát až 80 lodí

blank

Ředitelství vodních cest (ŘVC) pokročilo s přípravou stavby přístavu v Hodoníně. Přístav až pro 80 lodí úspěšně prošel posouzením vlivu na přírodu (EIA) a získal od ministerstva životního prostředí souhlasné stanovisko. Bude se jednat o největší tuzemský rekreační přístav.

„Můžeme začít projektovat. Věříme, že stavba přístavu začne v roce 2023,“ oznámilo ŘVC. Podnik bude muset splnit řadu podmínek ministerstva: musí například začít pravidelně kosit dosud zanedbané louky v okolí a z místa budoucího přístavu na ně přesunout populaci česneku hranatého.

Přístav bude sloužit plavcům mířícím z Baťova kanálu, nebo naopak na Baťův kanál. ŘVC původně zamýšlelo, že vybuduje zázemí až pro 126 stání. Nové plány počítají s přístavem U Jezu, kam ale nebudou lodě připlouvat ze Staré Moravy, nýbrž rovnou ze zdrže hodonínského jezu na hlavní řece Moravě. Díky tomu se ušetří, protože zhruba metrový rozdíl hladin Moravy a Staré Moravy měly lodě překonávat díky plavební komoře, která se stavět nebude.

Odhadované náklady, který vodní cestu na Baťově kanálu a Moravě prodlouží o šest kilometrů na celých 60 kilometrů a Hodonín se na ní stane konečnou i výchozí stanicí, jsou odhadovány na 190 milionů. Nový přístav se projektuje také v severní části Baťova kanálu. Přístav Slovácko pro 50 lodí získal souhlasné stanovisko v procesu EIA v únoru. Začít stavět se má rovněž v roce 2023.

 Zdroj: zdopravy.cz

Scroll to Top