Novodomsk├í ra┼íelini┼ít─Ť: tajga nad Chomutovem

blank

St┼Öedn├ş ─Ź├íst Kru┼ín├Żch hor nad Chomutovem je pon─Ťkud nepr├ívem pova┼żov├ína za nep┼Ö├şli┼í p─Ťknou oblast, kde byly lesy zni─Źeny pr┼»myslov├Żm zne─Źi┼ít─Ťn├şm, a proto nestoj├ş za n├ív┼ít─Ťvu.┬á I z┬átohoto d┼»vodu je a┼ż na v├Żjimky lokalita bez turist┼» a m┼»┼żete si tady u┼ż├şt klidu, ticha a neru┼ín├ęho pozn├ív├ín├ş m├şstn├ş p┼Ö├şrody. Stopy snah o n├ípravu likvidace m├şstn├şch lesn├şch porost┼» z┬ákonce p┼Öedlistopadov├ę ├ęry pochopiteln─Ť pozorn─Ťj┼í├şmu n├ív┼ít─Ťvn├şkovi neuniknou.
Zhruba patn├íct kilometr┼» nad Chomutovem mezi Horou svat├ęho ┼áebesti├ína a pohrani─Źn├şm Kalkem se rozkl├ídaj├ş Novodomsk├í ra┼íelinist─Ť. Do n├írodn├ş p┼Ö├şrodn├ş rezervace z┬ározlohou 650 hektar┼» turistick├ę trasy nevedou, ale ┼Öadu zaj├şmav├Żch m├şst najdeme na jej├şm okraji, p┼Ö├şpadn─Ť v┬ám├şstech p┼Ö├şstupn├Żch po lesn├şch cest├ích.
─îerven├í turistick├í zna─Źka vede z┬álokality Nov├Ż d┼»m (Neuhaus) zhruba p─Ťt kilometr┼» pod Kalkem na hranici k┬áhranici Novodomsk├Żch ra┼íelini┼í┼ą. Samotn├Ż kilometr a p┼»l ch┼»ze k┬áh├íjovn─Ť a prvn├şmu c├şli v├Żletu je zaj├şmav├Ż mimo jin├ę t├şm, ┼że m┼»┼żeme pozorovat, jak prob├şh├í obnova m├şstn├şch les┼» po jejich pr┼»myslov├ę devastaci v┬áminulosti. Ostatn─Ť popis situace dod├ívaj├ş tabule informuj├şc├ş o tom, jak byly tyto projekty financov├íny.
Kousek od zmi┼łovan├ę h├íjovny naraz├şme na Star├Ż rybn├şk. Okol├ş vodn├ş plochy typick├ę pro ra┼íelini┼ítn├ş lokality a specifick├ę zbarven├ş vody vytv├í┼Ö├ş pocit toho, ┼że se nach├íz├şme ve Skandin├ívii nebo na rusk├ę Sibi┼Öi. Koup├ín├ş v┬áobou rybn├şc├şch povolen├ę nen├ş, proto┼że a─Ź se jedn├í o d├şla vytvo┼Öen├í ─Źlov─Ťkem, jsou sou─Ź├íst├ş p┼Ö├şrodn├ş rezervace.
Samotn├Ż Nov├Ż d┼»m mezi ob─Ťma rybn├şky vznikl na konci 18. stolet├ş. P┼»vodn─Ť ┼ílo o poplu┼żn├ş dv┼»r ─Źervenohr├ídeck├ęho panstv├ş (www.krusnohorsky.cz), pozd─Ťji o myslivnu se souvisej├şc├şm z├ízem├şm pro lesn├ş hospod├í┼Öe a d─Ťln├şky, ale tak├ę vrchnost, kter├í sem jezdila lovit. Ve zmi┼łovan├ęm rybn├şce chovala vrchnost kapry.
O kilometr d├íle le┼ż├şc├ş Nov├Ż rybn├şk vznikl zatopen├şm plochy po t─Ť┼żb─Ť ra┼íeliny. Krajina a okol├ş ra┼íelini┼ítn├şho typu jsou stejn─Ť okouzluj├şc├ş jako v┬áp┼Ö├şpad─Ť prvn├şho popisovan├ęho rybn├şka.
Tak nev├íhejte a k┬árybn├şk┼»m vyrazte na v├Żlet, p┼Ö├ş┼ít─Ť budeme pokra─Źovat po stezce d├íl do Bezru─Źova ├║dol├ş k┬áChomutovce dol┼» do ├║dol├ş a n├ísledn─Ť proti proudu Kameni─Źky zp─Ťt na h┼Öeben.

Foto: Marek S├şbrt

Scroll to Top